کوچی: خودروسازی ما لگن سازی است/ میرسلیم: فرقی بین لندکروز و ۲۰۶ وجود ندارد

در حالی رشید کوچی نماینده مجلس صنعت خودروسازی را به لگن سازی تشبیه کرده است، میرسلیم از صنعت خودروسازی کشور دفاع کرده می گوید، "فرقی بین لندکروز و ۲۰۶ وجود ندارد" و واردات خودروی دست دوم واویلا است.
کد خبر : 54560
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۷

جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس شورای اسلامی و مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  با حضور در مناظره تلویزیونی با موضوع «اما و اگرهای واردات خودروهای کارکرده برای مدیریت بازار خودرو» به بیان نکاتی مختلفی در مورد بازار خودرو پرداختند.

رشیدی کوچی در ابتدای این مناظره در خصوص دلایل موافقت خود با واردات خودروهای کارکرده، گفت: در ابتدا، آقای میرسلیم اعلام کردند که مخالف واردات خودرو های کارکرده نیستند و احتمالا نگاهشان عوض شده و ما این را به فال نیک می گیریم و امیدواریم این هفته که بحث واردات خودروهای کارکرده در دستور کار صحن مجلس است آقای میرسلیم  به عنوان موافق حتما موضع گیری کنند تا شائبه مخالفت وی برطرف شود.

وی افزود: اما برای پاسخ به این پرسش که چرا موافق واردات خودروهای کارکرده هستیم باید بگویم دلیلش خیلی ساده هست. باید انحصار خودروسازان که به دلیل تصمیمات غلط گذشتگان در 40 و 50 سال گذشته ایجاد شده شکسته شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انحصار در صنعت خودرو شکسته نمی شود مگر با واردات خودروهای نو و کارکرده و ایجاد رقابت در بازار، تصریح کرد: متأسفانه امروز خودروهایی که در کشور ما چه  مونتاژ و چه تولید می‌شوند به دلیل انحصار بازار از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند وحتی به راحتی در دسترس مردم قرار نمی‌گیرند . جالب اینجاست قیمت های آنها هم  نسبت به بازار جهانی بسیار بالا است.

* میرسلیم: ‎افتخاری برای هر ملت است که دسترنج هنر و دانش و تلاش و ‎خلاقیت خود را مصرف کند

میرسلیم در خصوص صحبت های خود در مخالفت با واردات کالاهای مستعمل و توییتر اخیر خود مبنی بر اینکه “این ‎افتخار برای هر ملتی بس که دسترنج هنر و دانش و تلاش و ‎خلاقیت خود را مصرف کند، نه آن که با دریوزگی تفاله دیگران بر خود ببالد” ، گفت: صحبت من درباره تصمیماتی که در نظام ما اتخاذ می شود و این تصمیمات هم برای اعتلا و پیشرفت کشور است. از جمله مهمترین مسائلی که با آن مواجه هستیم و من به آن اشاره و حتی دفاع کردم این است که ما در کشور با یک مشکلاتی از جمله گرانی، تورم، اشتغال روبه رو هستیم که باید بررسی شود واردات کلاً برای کشور چه کار خواهد کرد.

وی  با اعلام اینکه امروز ما به طور ویژه در شرایط خاص تحریم قرار گرفتیم، افزود: در شرایط عادی مبادله تجاری برقرار است و ما به راحتی می توانیم صادرات و واردات کنیم البته باید این موازنه را در کشور برقرار کنیم تا به نفع کشور تمام شود. اما در شرایط تحریمی که قرار گرفته ایم صادرات به سادگی انجام نمی‌گیرد و ناچاریم برخی از موارد تخفیف بدهیم  تا جذابیت برای خریدار در مقابل رقبا  ایجاد شود. همین موضوع به نفع ما نیست ولی ناچاریم این کار را انجام دهیم از طرف دیگر واردات مواجه به محدودیت است.

وی اضافه کرد: امروز کشورهایی که ما را تحریم کرده‌اند به ویژه کشورهای اروپایی حاضر نیستند کالاهای خود را به صورت گسترده به ما صادر کنند و در اختیار ما قرار بدهند. پس ما ناچاریم با واسطه این کالاها را گران تر خریداری کنیم. از آن طرف وقتی در کشور ظرفیتی برای تولید ایجاد شده و ما بریم همان محصولات مشابه تولید داخل را وارد کشور کنیم به ضرر تولید داخلی تمام خواهدشد.

این عضو مجمع تشخیص نظام با اعلام اینکه اگر برای صنعت خودرو ظرفیت بالفعل  تولید حدود 1.4 میلیون خودرو در سال تعریف  شده و حتی با توسعه می توان این ظرفیت را به دو میلیون دستگاه رساند نباید موانع ایجاد کرد، گفت: خودروسازان ادعا می‌کنند که می توانند ظرف یک برنامه 5 ساله این آمار را به راحتی به سه میلیون برسانند و اگر ما این آمار را با نیاز  کشور مقایسه کنیم مشاهده می شود که حدود 900 هزار خودرو در سال نیاز واقعی ما است. پس می بینیم که تولیدات ما بیشتر از نیاز کشور است.  اگر شما در همین شرایط باز هم بخواهید خودروهایی را وارد کنیدحال  چه نو  و چه مستعمل که البته مسائلشان فرق می کند هر کدامشان در واقع جلوگیری از تولید خودرو داخلی می‌کنند.

 میرسلیم تصریح کرد: من از نظام دفاع می کنم. برای نظام و کشور ما در شرایط کنونی راه درست این نیست که برویم تولیدات خودمان را متوقف کنیم. واردات برای محصولاتی که در کشور ظرفیت تولیدش است به مفهوم این است که به همان اندازه شما تولید را کم یا کاهش دهید. پس بنابراین راه درست این نیست. باید سراغ رفع اشکالاتی فعلی این صنعت رفت. در مورد محصولات که اشاره کردند انحصار داریم.  ما از لحاظ خودروها در رده‌های مختلف رده “الف” خودروهای کوچک رده “ب” خودروهای میانی و رده “ج” خودروهایی که در برون شهری کار مورد استفاده قرار می گیرتد انواع و اقسام خودروها را داریم.

 *رشیدی کوچی:حق مردم را قربانی خودروسازان کرده ایم

رشیدی کوچی در ادامه این مناظره با بیان اینکه شنیدن برخی از مباحث برای مردم دردناک و  عذاب آور است، گفت: 40 سال است ما با همین ادبیات حق مردم را قربانی خودروسازان کرده ایم.  من هم قطعاً خودم را مدافع کشور نظام و مردم می دانم و اعتقادم بر این است که این سیاست گذاری هایی که آقای میرسلیم اشاره کردند در حمایت از صنعت خودرویی که امروز داریم دسترنج و خروجی آن را می بینیم جز ایجاد نارضایتی شدید برای مردم نسبت به نظام هیچ دستاورد دیگری نداشته است. اگر مدافع نظام هستیم ودر قالب مدافع نظام صحبت می‌کنیم این را باید بدانیم که الان اگر که از صنعت خودرو دفاع کنیم عملاً مردم را علیه نظام هدایت می‌کنیم و این خیلی چیز عجیبی هست که اقای میرسلیم اینطوری صحبت می کنند.

وی افزود: هیچ کس مخالف تولید داخل نیست اما تا کی حمایت از تولید داخل کنیم! مردم ما در خودروهای تولید داخلی دارن از بین می روند و هوای تنفس ما به واسطه این خودروهای تولیدی مدام خراب است.آقای میرسلیم چون خودشان در هیئت مدیره طراحی موتورها بودند بهتر اطلاع دارند. ما یک موتور طراحی کردیم و آن ای اف سون بوده است.  اینهایی که تولید داخل نیست پژو پارس تولید داخل است؟ نمی دانم این تولید داخل است!  این خیلی بد است که ما بگوییم خودروسازان بعد از 50 سال حمایت بگویند در قالب یک برنامه 5 ساله  می توانیم سه میلیون خودرو تولید کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: امروز  نیاز کشور تامین نشده است بیبنید مردم چطور برای خرید ماشین به صف کرده اید،  ما داریم با اعصاب و روان مردم بازی می کنیم. این خیلی بد است. حتما باید واردات انجام شود . سابق داشته در سالهای 2005 تا 2017  واردات انجام می دادیم نه یک کارگر ایرانی بیکار شد نه در خودروسازی تخته شد و نه به تولید داخل مان آسیب وارد شد اتفاقا بهتر هم شد.

*رشیدی کوچی:خودروسازان در محصولاتشان دزدی و کم فروشی می کنند

به گفته وی ، امروز بروید خودروی پژو پارس مدل 89 و مدل 88 و مدل 85 را بگذارید کنار پژو پارس 1402. می ببینید کیفیتش چقدر فرق کرده است اینها در محصولاتشان دزدی می‌کنند. کم فروشی می کنند و کم می گذارند و ما از اینها 5 سال دیگر هم حمایت کنیم.

مجری برنامه در ادامه این مناظره از میرسلیم پرسید  آقای میرسلیم می فرمایند تولید داخل به اندازه میزان داخل است؟

میرسلیم: بله بیشتر از میزان داخل است.

رشیدی کوچی : این اصلاً جواب ندارد. برای همین مردم برای خرید خودرو در صف هستند!

میرسلیم با بیان اینکه در مجلس تصمیم گیری کردند که 50 درصد تولید را در اختیار مادرانی که فرزندآوری می کنند قرار دهند ، گفت: این اشکال دارد مادرهایی که در خانه هستند نیاز به خودرو ندارند. ما اگر می خواهیم از خانواده و جمعیت دفاع کنیم مستقیماً دفاع کنیم چرا مادرها را مجبور کنیم دلالی کنند این روش غلط است. وقتی نیاز ندارند می خرند از ویژه خواری و مابه التفاوت بازار و کارخانه استفاده می کند.

مجری : همین مابه التفاوت نشان نمی‌دهد که عرضه کمتر از تقاضا است؟

میرسلیم: من می‌گویم فعلاً  خانم خانه داری که نشسته نیازی به خودرو ندارد کسی که نیاز به خودرو برای کار و کاسبی دارد خودرو بخرد به اندازه کافی نیست درحالی که تولید به اندازه کافی وجود دارد. همین سال 1401 میزان تولید حدود 400 هزاردستگاه بیشتر شده است آیا قیمت کاهش یافته است خیر؟ چرا برای اینکه کسانی سراغ خودرو خریدن می روند نیاز به خودرو ندارند می بینند پولشان آب می شود به خرید خودرو اقدام می کنند. این نیاز واقعی خودرو نیست این نیاز برای سرمایه گذاری و کاذب است و ربطی به خودروساز ندارد.

*میرسلیم: شما نمی توانید به وسیله خودروساز مسائل کلان اقتصاد کشور را حل کنید

وی افزود: شما نمی توانید به وسیله خودروساز مسائل کلان اقتصاد کشور را حل کنید. این توقع بسیار زائدی است اما اینکه ایشان فرمودند بله حمایت کردیم کدام حمایت؟ خواهش می کنم مزاحمت درست نکنید برای صنعت خودرو، دولت چکار می کند؟ اصلاً به چه حقی دولت مدیریت برای صنعت خودروسازی درست می کند بیاید جواب بدهد.

وی با بیان اینکه آیا در جهان خودروسازی شان دولتی است، گفت:  اینطوری ژاپن توانسته خودروساز شود اینطوری توانسته کره خودروساز شود. ما به جای اینکه مدیریت حاکمیت اعمال کنیم خودمان واردش می شویم این غلط است . البته ما وزیر را برای سوال بردیمو گفتم جناب وزیر باید ساختار را اصلاح کنید. 5 درصد سهم دارید به اندازه 5 درصد شکایت کنید از مجمع عمومی که آدم لایقی دارید معرفی کنید.

مجری: همان کره و ژاپن جلوی واردات را گرفتند که درست شدند.

میرسلیم گفت بله کره و ژاپن این کار را کردند جلوی واردات خودرو را گرفتند که رشد کردند و به حدی رسیدند که اجازه دادند واردات صورت بگیرد. کیا موتور چطور پیشرفت کرده است؟ نباید اجازه دهید از خارج رقبایی که بازارشکنی می‌کنند و حاضرند قیمتشان را پایین بیاورند که بازار شما را داغون کنند اجازه فعالیت  داشته باشند.  صنعت را نباید داغون کرد.

رشیدی کوچی در ادامه گفت: باز اظهار تعجب می‌کنم از اینکه ما می‌گوییم قانون مصوب مجلس که گفته خودرو در اختیار مادران قرار بدهید باعث نابه سامانی صنعت خودرو شده است و کاهش عرضه و تقاضا را به دنبال داشته است. اول برنامه گفتم صحبت هایی داشته باشیم که این روزها که حال مردم خوب نیست بدتر نشود. حداقل بگوییم که یک ذره حواسمان به مردممان هست این را حداقل در ظاهر نشان بدهیم.

وی افزود: سیاست های غلطی که دولت ها در گذشته و حال داشتند باعث اوضاع بد صنعت خودرو شده است.  این سیاست‌های پشت پرده توسط افرادی که منفعت که از صنعت خودرو منفعت می بردند به دولت ها ابلاغ و باعث شده که امروز ما نتوانیم یک صنعت خودرو خوب و فعال داشته باشیم. مگر ژاپن چند سال برای حمایت از صنعت خودرو واردات را ممنوع کرد. من دوست دارم آقای میرسلیم اطلاع دقیقی دارند بفرمایند آنها 10 و 15 سال حمایت کردند و بعد از 15 سال هم گفتند الان به آن نقطه رسیدیم که واردات آزاد شود. هرکسی ازهرجای دنیا ماشین بیاورد شما تولید کنید. ما 40 سال حمایت می کنیم.

میرسلیم: ما هیچ وقت ممنوع نکردیم.

رشیدی کوچی : این خیلی عجیب است که می گویید واردات را ممنوع نکردیم.

میرسلیم : الان خود شما فرمودید حرف خودتان بود تا 2017 تا سال 1397 ممنوع نبوده است سران قوا نشستند.

رشیدی کوچی : نخیر از 2005 تا 2017 باز بود.

میرسلیم: این چه فایده ای داشت آیا کیفیت رشد کرد رقابت افزایش پیدا کرد نخیر.

رشیدی کوچی با بیان اینکه فایده اش این بود که هرکسی که می‌خواست ماشین بخرد به بازار مراجعه و با یک قیمت معقول نسبت به قیمت جهانی و با هر کیفیتی که دوست داشت هر ماشینی که دلش می خواست را خریداری می کرد، گفت: نه اینکه الان 500 و 100 میلیون به حساب بریزید بلوکه می‌کنیم و معلوم نیست چه ماشینی چه رنگ و چه مدلی به مصرف کننده می‌دهند ما داریم شان وشعور و عزت مردم را خودمان پایمان می کنیم چرا داریم اینطوری صحبت می کنیم. چه کسی گفته ما نیاز نداریم. 900 هزار دستگاه نیاز داخلی هست پس چرا آنقدر تقاضا زیاد شده است.

*رشیدی کوچی : تا کی قرار است مردم ما پول بنز بدهند سوار پراید شوند

 وی با طرح این پرسش که چه کسی گفته خودرو کالای سرمایه ای شود چه کسی باعث شده؟ حمایت امثال آقای میرسلیم از این صنعت باعث شده است وضعیت به این شکل باشد، گفت: من سال 84 یک 206 خریدم 12 میلیون تومان الان همان 206 بخواهم بفروشم الان چند صد میلیون پولش هست درصورتی که همین 206 در کشورهای دیگر اصلاً وجود خارجی ندارند ما یک صحبت هایی می‌کنیم من واقعا نگران هستم فردا اتفاقاتی می افتد مردم را ناراضی تر از این نکنیم. ما می‌گوییم چرا واردات انجام نمی شود برای حمایت از صنعت داخل. تا چه زمانی می خواهید حمایت کنید؟ تا کی قرار است مردم ما پول بنز بدهند سوار پراید شوند؟

وی افزود: طبق گزارش وزارت صمت و صحبتهای وزیر صمت نیاز کشور 1.5 میلیون خودرو است. سقف تولید ما الان در خوشبینانه ترین حالت یک میلیون دستگاه است آن زمانی که تحریم نبود تحریم هم بهانه است من این را به وقتش می گویم که تحریم بهانه است ارز از کشور خارج می شود بهانه است. دلار گران می شود همه اش بهانه است . اما امروز یک و نیم میلیون نیاز داریم تا قبل از 2018، ما کمبود تولیدمان را با واردات جبران می کردیم. اما از 2018 به این طرف چرا اینطور شده است چون نمی توانیم تولید کنیم یک نیاز انباشته ایجاد شده درکنارش چون نیاز انباشته به قیمت بالا رفته با سیاست گذاری های غلط و حمایت های بی جا و بی حد و حصری که اتفاق افتاده و هنوز هم استمرار دارد باعث شده خودرو کالای سرمایه ای شود الان ما کمبود تولید داریم. نمی توانیم نیازمان را برآورده کنیم. باید برویم واردات انجام بدهیم.

* میرسلیم: واردات خودرو دست دوم وا ویلاست

مجری : آقای میرسلیم شما می‌گویید نیاز کشور 900 هزار دستگاه اما آقای رشیدی کوچی به استناد صحبت های وزیر صمت می گوید نیاز کشور 1.5 میلیون دستگاه خودرو است.

میرسلیم: وزارت صنعت گفته تولیدمان 850 هزار در سال 1400 بود که ما این رقم را به 1350 رساندیم یعنی این قابلیت در صنعت ما وجود دارد.

مجری : یعنی هیچ برآوردی از بازارمان نداریم ؟

میرسلیم : الان بازار یعنی تقاضا. این ارقامی که گفتید عرضه است. پس عرضه توانسته ظرف یک سال 400 هزاردستگاه افزایش پیدا کند. ما این را نباید نابود کنیم.  واردات خودروی دست دوم وا ویلا است.  شما باید درنظر بگیرید این 900 هزار تا دستگاه تولید، نیاز واقعی کشور را جواب می دهد.

وی با بیان اینکه ثبت نام برای این است که از خودرو استفاده سرمایه ای می شود، تصریح کرد: نیاز واقعی یعنی اینکه خودرو را برای کار استفاده کند نه اینکه بخرد در پارکینگ خانه اش که گران شد پولش از بین نرفته باشد.

رشیدی کوچی : چرا الان به اینجا رسیدیم؟چرا خودرو کالای سرمایه ای شده است؟

میر سلیم: نکته خوبی گفتید اصلا خودرو کالای سرمایه ای شده زمین و خانه کالای سرمایه ای شده است ارز هم همینطور اینها کالاهای سرمایه ای نیست کالای مصرفی است.

 رشیدی کوچی : چون عرضه با تقاضا همخوانی ندارد. اگر تولید خودرو به حدی برسد من شهروند عادی همین آشغال داخلی؛ خارجی اش را نمی گویم،  پژو پارس 50 سال داخلی را در کارخانه با قیمت کارخانه بخرم . امروز عرضه و تقاضا برابر نیست.

میرسلیم: تقصیر کارخانه دار چیست؟

رشیدی کوچی : تقصیر کارخانه دار این است محصولش را آنقدر کم تولید می کند که قیمتش بالا برود و بعد دست دلال بدهد و بعد مافیای خودرو شکل بگیرد.کارخانه دار تقصیرش این است که عُرضه تولید ندارد 40 سال است از کارخانه دار حمایت می کنید.

میرسلیم: کارخانه دار به اندازه ای که می تواند تولید می کند جواب نیاز کشور را می دهد شما ادعا می کنید یک خودروساز بیاید خودش دفاع کند چقدر تولید می کند.

رشیدی کوچی : نمی آیند ما هرچه می گوییم نمی آیند.

میرسلیم: آیا دولت تولیدش را مخصوصا کم انجام می‌دهد که قیمت بالا برود این برای اولین بار است که می شنوم ! این همه کارگر استخدام کردند که تولید کنند آن وقت کم تولید کند. اگر شما نمایندگان سفارش نکنید به خودروساز که استخدام کنید ناچار نمی شود این همه کارگر جذب کند.

رشیدی کوچی: شما که در مسئولیت های مختلف در هیئت مدیره‌ها تشریف داشتید کسی سفارش کسی را نمی کند در استخدام.

میرسلیم: ما در هیئت مدیره خودروساز نبودیم این حرف را نزنید. دروغ دارید می‌گید.من از جلسه بیرون می روم حواستان را جمع کنید.

رشیدی کوچی : من مستند دارم.در روزنامه هم هست مگر اینکه روزنامه دروغ بگوید. شرکت طراحی موتور ایران خودرو چه ربطی به خودروساز دارد دوچرخه ساز است؟

میرسلیم: من افتخار می‌کنم که یک موسسه‌ تحقیقاتی درست کردم ربطی به خودروسازی ندارد بحث را قاطی نکنید. ایشان یک ادعای کذب دارد می گوید میرسلیم جزو هیئت مدیره خودروسازی است هیچ دلیلی هم ندارند دروغ می گویند. حرف دروغی است که می گویند غلط است کاملا غلط است.

کوچی: دولت باید حمایتش را از خودروساز بردارد و قیمت باید آزاد شود

 رشیدی کوچی: من در یک نقطه با آقای میرسلیم هم نظر هستم دولت باید حمایتش از خودروساز بردارد دخالت نکند در قیمت گذاری دخالت نکند.قیمت باید آزاد بشود قیمت خودرو در کشور ما باید آزاد بشود به قیمت جهانی باشد همه اینهارا قبول دارم اما در کنارش همه را آزاد کردیم واردات هم باید آزاد شود.این اتفاق افتاد تولید داخل شکوفا می شود.

میرسلیم: من اصلاً توافق کامل با اقای رشیدی کوچی دارم. این مسئله بسیار درستی هست یعنی ما کشورخودمان در شرایطی قرار دهیم که تولید کننده یک محصول قطعه ای را در بازار جهانی با ارزان ترین قیمت بتوانند تهیه کند . امروز چنین چیزی که نیست. امروز ما امکان این را نداریم که برخی از قطعاتی که توجیه اقتصادی تولید در کشور ندارند را وارد کنیم. اگر   من در بازار جهانی مثل بقیه کشورها بتوانم حضور پیدا کنم خوب است اما ما را امروز فلج کرده اند کالاها را به سختی و با قیمت بالا خریداری می کنیم.

رشیدی کوچی : شما  به چه حقی به کارگر و مهندس ایرانی توهین می‌کنید چرا تحقیر می کنید؟

میرسلیم: مردم نمی‌دهند مردم باید دفاع کنند از ظرفیت های کشور خودشان. تا بتوانیم تولیدات خوب را برای مردم خودمان عرضه کنیم. توهین نکنید مردم مصرف کنندگان هستند تولید کنندگان هم هستند. متاسفم که آقای رشیدی شما به کارگران و مهندسان توهین می کنید . شما  به چه حقی توهین می‌کند چرا تحقیر می کنید. می گویید لگن درست کردید این حرفها چیست 40 سال حمایت کردیم کدام حمایت؟

رشیدی کوچی : چون لگن تولید کردید.

مرسلیم :شما هیچ وقت حمایت نکردید در این کشور بلکه مزاحمت هم درست کردید.

رشیدی کوچی: چون یه اشغالی تولید کردید که وقتی تصادف میکنه به اعضای تشکیل دهنده اش تقسیم می شود شما برای مردم قتل و کشتار به ارمغان آورده است.

میرسلیم: از این شاخه  به آن شاخه نکنید.

رشیدی کوچی : شما باعث آسیب به روح و روان جامعه شدید شما باعث آسیب به امنیت کشور شدید.

میرسلیم: رقابت پذیری یک مسئله بسیار مهمی است حق هم است که مردم بتوانند کالای قابلیت رقابت استفاده کنند ولی درشرایط مساوی طبیعی است اگر در شرایطی قرار گرفتیم که این شرایط به ما تحمیل شده است که نباید ما وادار کنیم خودروسازمان را که جادویی کالاهایی درست کنیم باید حواسمان را جمع کنیم.

مجری : خودرو خارجی که در خارج از کشور قیمتش 500 میلیون است ما در ایران به خلق الله یک ونیم میلیارد تومان می فروشیم و یک میلیارد تومان گیر هرکسی می آید این ناشی از چه چیزی است و اگر واردات شود قیمتش به همان قیمت رقابتی جهانی برنمی‌گردد؟

میرسلیم: این وسط دلالی می کنند.

مجری: بالاخره دلال سود می کند که این کار را انجام می‌دهد.

 میرسلیم: واردکنندگان ما که ایشان از آنها دفاع می‌کنند وارد کنندگان این خودروهایی که شما می‌گویید نیستند خودرو وارد می کنند 100 هزار دلاری این 100 هزار دلاری داخل کشور 5 میلیارد تومان می شود. شما از واردکنندگانی که خودرو تجملاتی وارد می‌کنند دفاع می‌کنید. ما آمدیم گفتیم که مجلس تشخیص داده که واردات خوب است گفتیم بسیار خوب کدام واردات؟ وارداتی که به درد مردم بخورد. به عنوان نمونه خودروهای الف مانند پراید و 206 و … که حدودش 10 هزار تا است.  امروز تولیدکننده ما این  خودروها را به زیر قیمت عرضه می‌کند.

رشیدی کوچی : الان 207 چنده ؟ یک میلیارد و 200  میلیون تومان قدر همان خودرو تجملاتی می‌شود.

میرسلیم: همه چیز قاطی نکنید کارخانه دار همان را به شما  500 میلیون تومان می دهد.

رشیدی کوچی : فردا 10 نفر ارباب و رجوع خدمت شما می فرستم 10 تا خودروی 500 میلیون تومانی تولید داخل به آنها بدهید.حق دارید دفاع کنید شما تصمیم گیر بودید

میرسلیم: شما حق دارید از واردکننده دفاع کنید رفیق هستید

رشیدی کوچی: حتما من سعی می کنم رفاقت داشته باشم برای مردم ماشین خوب بیاورم خودم هم ماشین خوب سوار شوم چه اشکالی دارد.

میرسلیم: اشکالش داغون کردن تولید داخله به جای حمایت دارید توی سرش می زنید.

رشیدی کوچی :خودرو تجملاتی نیست اینها مردم را تحقیر کردند. یکی از دوستان من سوار خودرو تولید داخل شده بود امروز خراب شده از زار و زندگی اش باز شده است. نزدیک 500 میلیون تومان ضرر کرده است. چه کسی می خواهد این را جبران کند از چه دفاع می کنید من از تولید داخل حمایت می کنم همین موشک هایی که می سازیم چرا یکی اینها را نمی گوید چرا یکی نمی‌گوید پهپادی که می سازیم و به کشورهای دیگر می فروشیم قطعاتش را در داخل تولید می کنیم نه می آوریم وارد می‌کنیم. چرا کسی آن را تحقیر نمی کند؟

میرسلیم: شما خودروی داخلی را تحقیر می‌کنید چون در واردات سود دارید.

رشیدی کوچی : خودرو داخلی چه عزتی برای مردم آورده است. خودرویی که شما حمایت کردید همان سمند چه عزتی برای ما دارد جز اینک بنزین می سوزاند چند برابر خودروهای خارجی هوایمان را الوده می‌کند.

میرسلیم: اینها ادعای بیخود است شعار ندهید اینجا جای شعار نیست

رشیدی کوچی : آلودگی هوا سالانه بین 8 تا 11 میلیارد دلار هزینه برای کشور دارد.  80 درصد آلودگی هوا به خاطر خودرو هاست این خودروها درست شود یعنی ما سالانه 10 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داریم. یک نفر در ماشین ایرانی تصادف می کند از بین می رود یک خانواده برای یک نسل برای دو نسل آسیب روحی می بیند چرا دارید الکی دفاع می کنید.

 میرسلیم: اشتباه شما این است که فکر می کنید خودرو برای ابد می سازند

رشیدی کوچی : من یک ماشینی در 20 سالگی خریدم 40 سالم هست الان همان ماشین دارم پس ما خودرو می‌سازیم برای ابد.

* میرسلیم: در دنیا برای 5 سال خودرو تولید می‌کنند

میرسلیم: اصلاً خودروساز در دنیا و در ایران، خودرو را می سازد برای 100 هزارکیلومتر یا 5 سال. بعد از‌ آن اگر خودرو بخواهد استفاده شود باید با معاینه فنی دقیق از آن استفاده شود. آقایون تصمیم گیری کردند خودروهایی که 5 سال از عمر آنها در اروپا وجاهای دیگر گذرانده بیایند در کشور ما .

 بحث من این که خودرو برای 5 سال تولید می کنند بعد از 5 سال باید اسقاط شود آنقدر در خارج به آن عوارض می بندند که برای دارنده خودرو نگهداری آن صرف نمی‌کند بهترین راه این است که یک عده افراد بنجلی در دنیا پیدا کنند این خودروها را زودتر آب کنند. حالا ما رفتیم هنر ما این است که پول خودمان سرمایه مان را در اختیار این قرار می دهیم اینها را وارد کشور کنیم. ما متاسفانه به جای اینکه معاینه فنی دقیق انجام بدهیم با زد و بند این را معاینه فنی می گیریم اینجا اشکال است.

 بسیاری از این خودروها الان معاینه فنی ندارند شما می خواهید در جاده چپ نکند. اگر که ما کشته و کشتار می دهیم اولا یک بخشی به جاده ها برمی‌گردد اینکه دست خودروساز نیست! ثانیا یک بخشی برمی گردد به نحوه رانندگی ما و این هم تقصیر خودروساز نیست. یک بخشی به خودرو برمیگردد آن هم خودرویی است که عمر 5 ساله اش را گذرانده و معاینه فنی هم ندارد. یا خودرو برای شهر ساخته شده است مصرف کننده در بزرگراه تخته گاز با سرعت می رود  طبیعی است که هرجای دنیا باید جلوی این خودرو گرفته شده و جریمه کنند برسرش بزنند و زندانی  کنند این روش استفاده ما در کشور غلط است و اینها دست خودروساز نیست.

رشیدی کوچی: اینکه در واردات خودروهای کارکرده تنها محدودیتی که مجلس قائل هست سقف 5 ساله است به نحوی که اگر 5 سال به بالا باشد اجازه واردات ندارند.  نکته دوم به نظر می آید اقای میرسلیم در جامعه زندگی نمی‌کنند این خیلی مهم است حرف آقای دکتر خیلی دقیق است خودرویی که در داخل تولید می کنیم باید عمرش 5 سال باشد! پس مردم معذرت می خواهم این ادبیات را به کار می برم ناراحت هستم ببخشید پس مردم دلشان درد می کند خودروی 20 ساله سوار می شوند برای اینکه ما یک شرایطی درست کردیم ما تصمیم گیرهایی کردیم که مصرف کننده نمی تواند بعد از 5 سال برود خودرواش را عوض کند وگرنه چه کسی است که از خدایش نباشد بعد از 5 سال ماشین دیگری سوار شود ما تازه بعد از 5 سال باید برویم معادل دو برابر پول بگذاریم تا مدل نو همان خودروی قدیمی را بخریم.

میرسلیم: آن بحث اقتصادی قضیه است.

رشیدی کوچی:  ماشینی که 20 سال کار کرد اگر تصادف کرد داشبورد جلو با صندوق عقب یکی می شود. البته ما تولیدات داخل مدل 1401 و 1400 و زیر دو سال و یک سال که وقتس تصادف می کند چرخ جلو و عقبش یکی می شود. من یک ماشین پژوپارس دیدم رفته بودند رویش باند بسته بودند تولید 1402 بود. صدای باند زیاد کرده بود گلگیر ماشین پاره شده بود. پس ببینید اول این که من از واردکننده حمایت نکردم از واردات حمایت می کنم به نفع مردم ولی آقای میرسلیم از خودروساز حمایت می‌کند نه از صنعت تولید داخل.

 میرسلیم: من دفاعم از تولید داخلی است

رشیدی کوچی : من یک سوال از شما می پرسم اگر که شما قادر باشید یک مدل تویوتا لندکروز مدل سه سال کار کرد را با قیمت یک میلیارد تومان خریداری کنید حاضرید یک 206 یا 207 یک میلیارد تومانی بخرید. در آن سالم تری آلودگی یا این؟

میرسلیم: فرقی نمی کند.

رشیدی کوچی: فرقی نمی کند! لندکروز با 206 یکی است اگر با هر دو تصادف کردید هیچ مشکلی پیش نمی آید؟

* رشیدی کوچی: با 7 میلیارد تومان صندوق عقب 206 طراحی کرده اند!

میرسلیم: شما می‌گویید کشور با مشکل روبرو شدیم و این مشکل این است که مردم برای اینکه پولشان آب نشود سرمایه گذاری در خودرو می‌کنند. اما آقای رشیدی می‌فرمایند که خودرو وارداتی جذابیت بیشتری دارد ولو دسته دوم! بسیار خوب اگر اینطور هست پس مردم سرمایه شان را در آن ببرند که بیشتر موجب افزایش قیمت داخلی ها خواهد شد و این راه حل نیست این عرضه اقتصادی نیست عرضه یعنی چند؟ یعنی یک میلیون خودرو وارد کنید؟ میگوید الان که یک میلیون خودرو به کشور بریزیم مسئله مان حل می شود اشکال ندارد باید 7 میلیارد یورو بگذارید و این 7 میلیارد سه تا کارخانه می شود درست کرد.

 رشیدی کوچی: با 7 میلیارد می شود صندوق عقب 206 طراحی کرد! این پولها را قبلا گرفته اند مستنداتش هم موجود است با 7 میلیارد می شود صندوق عقب 206 طراحی کرد. اینها مستند است خداروشکر الحمدالله در زمانی هستیم اینترنت هست مردم سرچ کنند ببینند هزینه طراحی صندوق عقب 206 چقدر است.

میرسلیم: یک اشتباه را نباید به صنعت تعمیم داد.

رشیدی کوچی: الان خودروهای خارجی در ایران ده برابر خودروی جهانی است اگر واردات انجام شود ما دو تا عرضه داریم یکی واردات و دوم خودروهایی که امروز میلیاردی قیمت دارند ارزان می شوند .یک لندکروز در کشور ما 40 میلیارد تومان شده است اگر واردات انجام شود همان خودرو 800 میلیون قیمت می شود.

میرسلیم: ما نمی توانیم این کار بکنیم به دلیل اینکه ما ارزلازم برای این کار را نداریم.

رشیدی کوچی : اصلا بحث ارز نیست شما فرافکنی می کنید بحث ارز نیست همان سرمایه خارجه از کشور به ایران می آید.

میرسلیم: ما ارز لازم نداریم ایشان می فرمایند از خارج وارد کنیم ارز را باید بیاوریم از کف خیابان بیاوریم؟

رشیدکوچی : هرکسی یک سنت ارز برای واردات خودرو تخصیص دهد شریک فساد است. از طریق ارزهایی که در  خارج  از کشوراست به راحتی می توان واردات را انجام داد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مطلع چهارشنبه , 3 خرداد 1402 - 5:52

پس با این اوصاف قیافه ایشون هم با چیز دیگه فرقی نمیکنه!!!

علی چهارشنبه , 3 خرداد 1402 - 7:08

فاتحه خودروسازی که محل حزب و حزب بازی شده رو باید خوند
اعضای حزب ن در سطوح مدیریتی ایران خودرو و بدون تخصص چیکار میکنن؟؟؟؟ دارن فاتحه خودروسازی رو میخونن