پرواز دهمین مهاجر در آسمان ایران

پهپاد برد بلند «مهاجر ۱۰» به عنوان یکی از دستاوردهای شاخص دفاعی سال ۱۴۰۲ در روز صنعت دفاعی با حضور آیت‌الله رئیسی رونمایی شد.
کد خبر : 69288
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵

به گزارش خط بازار؛ صنعت دفاعی ایران در سال ۱۴۰۲ نیز همچون سال‌های گذشته دستاوردها و محصولات متنوع و موثری را در چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران طراحی و تولید کرده است که هر کدام به نوبه خود نقش مهمی در حوزه رزمی ایفا خواهند کرد. به همین منظور، گروه سیاسی خبرگزاری فارس قصد دارد تا در روزهای آینده هر کدام از این دستاوردها را بازخوانی کند.

نخستین گزارش از این مجموعه به بررسی و معرفی پهپاد «مهاجر ۱۰» به عنوان جدیدترین عضو از پهپادهای خانواده مهاجر اختصاص دارد که در ادامه آن را مطالعه می‌کنید.

رونمایی از آخرین عضو خانواده مهاجر با حضور رئیس‌جمهور

۳۱ مرداد ماه ۱۴۰۲ بود که رئیس جمهور به مناسبت روز صنعت دفاعی به وزارت دفاع رفت تا از آخرین دستاوردهای این نهاد بازدید کند. بازدید رئیس جمهور از این دستاوردها با رونمایی از یک شگفتانه همراه بود.

پهپاد «مهاجر ۱۰» به عنوان جدیدترین عضو از خانواده پهپادهای مهاجر توسط آیت الله رئیسی و با حضور وزیر دفاع و سایر فرماندهان و مقامات در نمایشگاه صنعت دفاعی وزارت دفاع رونمایی شد. با رونمایی از این پهپاد عملاً مهاجر ۱۰ به عنوان جدیدترین پهپاد از خانواده مهاجر یک پله بالاتر از «مهاجر ۶» ایستاد و خود را به جهان عرضه کرد

«مهاجر ۱۰»؛ از پرواز در ارتفاع ۲۴ هزار پا تا برد عملیاتی ۲ هزار کیلومتری

تجهیزات و محصولات حوزه نظامی اصولاً بر اساس اعلام نیاز یک نیروی نظامی طراحی و ساخته می‌شوند که این مهم درباره پهپاد «مهاجر ۱۰» نیز، صادق است و این پرنده براساس اعلام نیاز نیروهای مسلح بخصوص نیروهای زمینی و دریایی سپاه و نیروی زمینی ارتش طراحی و تولید شده است.

این پرنده نسبت به نسل قبلی خانواده پهپادهای مهاجر یعنی مهاجر ۶، چند ویژگی دارد. اولین ویژگی این است که توان حمل بار و مهمات و مداومت پروازی در جدیدترین عضو پهپاد‌های خانواده مهاجر به دو برابر رسیده است و این پرنده قادر است تا با بار و مهمات بیشتری در مدت زمان بیشتری پرواز کند. به نحوی که می‌تواند در ارتفاع ۲۴ هزار پا‌ (۷ هزار متر) با مداومت پروازی ۲۴ ساعته در برد ۲۰۰۰ کیلومتری را انجام دهد.

 

موتور پیستونی این پهپاد می‌تواند «مهاجر ۱۰» را به سرعت ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت برساند و این سرعت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های جدیدترین عضو پهپاد‌های خانواده مهاجر است.

«مهاجر ۱۰» می‌تواند سامانه‌های جنگ الکترونیک، سامانه‌های اشراف اطلاعاتی و انواع سیستم‌های اپتیکی را نیز، با خود حمل کند.

به گفته وزیر دفاع، «سرعت پهپاد مهاجر ۱۰ بیش از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت بوده این پهپاد تا ۲۰۰۰ کیلومتر می‌تواند پرواز کند و به نوعی می‌توان گفت که مهاجر ۱۰ یک پهپاد استثنایی است و اگر تجهیزات مخابراتی و راداری هم روی آن نصب شود می‌تواند نقش هواپیمای شناسایی را ایفا کند و می‌توان گفت پهپاد مهاجر ۱۰ پهپاد بسیار پیشرفته‌ای است.»

استفاده از تسلیحات متنوع در «مهاجر ۱۰»

طراحان پهپاد «مهاجر ۱۰» علاوه بر ویژگی‌هایی که گفته شد به توانمندی حمل تسلیحات متنوع توسط این پهپاد نیز، اندیشیده‌اند به نحوی که این پهپاد قابلیت تجهیز به تسلیحات متنوع را داراست.

تنوعی از سلاح‌های مختلف در پهپاد «مهاجر ۱۰» وجود دارد که کاربر را قادر می‌سازد تا متناسب با استحکامات و تجهیزات دشمن، این پهپاد را به تسلیحات مختلفی مجهز کند تا بتواند با اهداف مختلف مقابله انجام دهد.

این پهپاد می‌تواند حدود ۳۰۰ کیلوگرم انواع محموله از جمله بمب‌های هوشمند و موشک‌ها را با خود حمل کند. بمب‌های هوشمند هدایت تلویزیونی قائم و موشک‌های ضد زره تاپ اتک الماس به همراه بمب‌های آرمان بر روی پهپاد «مهاجر ۱۰» تسلیحاتی هستند که روی این پرنده نصب و عملیاتی شده‌اند.سایت اپتیکی(دوربین) نصب شده بر روی پهپاد «مهاجر ۱۰» نیز، عقاب ۱۱۰ نام دارد که از قابلیت بزرگ‌نمایی بسیار بالایی برخوردار بوده و برای نخستین بار است که چنین سامانه‌ای بر روی یک پهپاد نصب می‌شود.البته بمب‌های آرمان برای اولین بار بر روی پهپاد مهاجر ۱۰ عملیاتی شده‌اند اما این قابلیت وجود دارد تا بر روی سایر پهپادها نیز نصب شوند.

رسانه‌های جهان درباره «مهاجر ۱۰» چه می‌گویند؟

رسانه‌های جهان همواره بر روی اخبار مختلف از توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران تمرکز دارند پس از رونمایی از پهپاد «مهاجر ۱۰» نیز تحلیل‌های مختلفی از قابلیت‌های این پرنده تاکتیکی ارائه کردند.اولین رسانه خبرگزاری رویترز بود که ضمن انتشار خبر رونمایی از این پهپاد نوشت: «ایران یک پهپاد بومی پیشرفته با برد پرواز و مدت زمان بیشتر و همچنین توانایی حمل بار بیشتری ساخته است. این پهپاد که مهاجر ۱۰ نامگذاری شده است، برد عملیاتی ۲۰۰۰ کیلومتر (۱۲۴۰ مایل) دارد و می‌تواند تا ۲۴ ساعت پرواز کند. محموله آن می تواند به ۳۰۰ کیلوگرم (۶۶۱ پوند) برسد که ۲ برابر ظرفیت پهپاد «مهاجر ۶» است.»خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز، در گزارشی تصریح کرد: «وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه (امروز) از پهپادی شبیه پهپاد آمریکایی MQ-۹ Reaper رونمایی و اعلام کرد که این هواپیمای بدون سرنشین می‌تواند ۲۴ ساعت در هوا بماند و برد آن را دارد تا به دشمن اصلی‌اش، یعنی اسرائیل برسد.»آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود معنی کلمه مهاجر را به انگلیسی منتشر کرد و با ارائه جزئیات مربوط به قابلیت‌های این پهپاد نوشت: «پهپاد مهاجر ۱۰ همچنین می‌تواند تجهیزات نظارت الکترونیکی و دوربین را حمل کند. سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز روز سه‌شنبه همزمان با رونمایی این پهپاد از آن بازدید کرد.»

شبکه انگلیسی زبان الجزیره نیز یکی از گزارش‌های خود را به بررسی پهپاد «مهاجر ۱۰» اختصاص داد و نوشت «ایران از یک پهپاد جدید رونمایی کرده که می‌گوید قادر به زدن اهداف در اسرائیل است. این هواپیمای تهاجمی بدون سرنشین که شبیه ام کیو-۹ ریپر (MQ-۹ Reaper) ساخت ایالات متحده است… گفته می‌شود که این پهپاد توانایی حمل انواع بمب و تجهیزات ضد رادار و شناسایی را دارد».

رونمایی از پهپاد «مهاجر ۱۰» از چشم رسانه‌های صهیونیستی نیز مخفی نماند و روزنامه جروزالم‌پست در این‌باره نوشت: «دستیابی ایران به این پهپاد با برد دو هزار کیلومتری به این معناست که این کشور می‌تواند اسرائیل و نیروهای آمریکایی در منطقه را تهدید کند. پهپاد جدید ایران شباهت‌هایی به پهپاد Reaper ساخت آمریکا و همچنین سایر پهپادهای مشابه در این کلاس از پهپادهای دوربرد دارد که می‌توانند محموله‌های سنگین مانند موشک را حمل کنند.»جروزالم پست در بخش دیگری از گزارش خود تاکید کرده است: «ایران اخیراً به بازیگری در بازار هواپیماهای بدون سرنشین تبدیل شده و برد و نوع پهپادهای خود را افزایش داده است. ساخت پهپادهای ایران به دهه ۱۹۸۰ بازمی‌گردد اما این کشور در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه داشته است.»این روزنامه صهیونیستی همچنین در گزارش خود خاطرنشان کرده است که؛ «حضور رئیس‌جمهوری ایران در مراسم رونمایی از «مهاجر ۱۰» نشان دهنده اهمیت این پهپاد برای تهران است.»

گسترش توانمندی پهپادی ایران؛ یک هدف راهبردی

صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران از نخستین تلاش خود در عرصه پهپادی که با طراحی و ساخت پهپاد تلاش همراه بود تا به امروز که به قدرت طراحی و ساخت پهپادهای همچون «مهاجر ۱۰»، کمان ۲۲ و سایر انواع پهپادها دست پیدا کرده است، همواره این مهم را مد نظر خود قرار داده که نباید در عرصه دفاعی و نظامی به هیچ کشوری وابسته باشد و باید نیازهای ود در همه زمینه‌ها اعم از حوزه نظامی را به صورت خودکفا تامین و تولید کند. در این راستا، صنعت پهپادی نیز همچون سایر بخش‌های توانمندی‌های صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران مواره با نوآوری‌ها و دستاوردهای جدیدی همراه بوده و هست که موجب تعجب و حیرت دوستان و دشمنان جمهوری اسلامی ایران شده است.

منبع: فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.