واکنش معاون کنسولی وزارت خارجه به بازگشت معین به ایران

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه گفت: همه کسانی که تابعیت جمهوری اسلامی را دارند می‌توانند به ایران سفر کنند.
کد خبر : 69043
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۷

به گزارش خط بازار؛ معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه گفت: همه کسانی که تابعیت جمهوری اسلامی را دارند می‌توانند به ایران سفر کنند. به علاوه اگر کسی فکر کرده که مشکلی دارد و نگران است، می‌تواند از طریق سامانه پرسمان تردد سوال کرده و ما صریح و صداقتا به آن پاسخ می‌دهیم که آیا می‌تواند سفر کند یا اگر لازم است و مشکلی داشته باشد مشکل را حل کند.

واکنش معاون کنسولی وزارت خارجه به موضوع بازگشت معین به ایران
این موضوع مطرح شده نیز قابل تعمیم به همه افراد از جمله افراد شناخته‌شده در حوزه‌های هنر و فرهنگ و حوزه‌های دیگر در خارج از کشور است که در زمینه‌های مختلف تلاش می‌کنند. سیاست کلی ما هم این است که شرایط را برای تردد اتباع ایرانی خارج از کشور تا حدی که می‌توانیم آسان و ارزان کنیم و این را بخش کنسولی و ایرانیان وزارت امورخارجه در عمل اجرا و دنبال می‌کند.

بیکدلی در پاسخ به این سوال درباره ایرانیان که از نظر سیاسی مشکل دارند و احساس می‌کنند که احتمال بروز مشکل وجود دارد آیا وزارت خارجه با نهاد‌های امنیتی و سیاسی در این حوزه اقداماتی انجام داده است، گفت: ما فکر می‌کنیم بسیاری از آن‌هایی که این‌گونه فکر می‌کنند، خودشان چنین باوری را برای خودشان ساخته‌اند که از لحاظ سیاسی مشکل دارند.

در صورتی که ما هیچ‌کس را به خاطر مسائل این‌گونه از سفر به ایران یا خروج از کشور منع نمی‌کنیم. کسانی که پرونده قضایی داشته باشند افراد معدودی هستند که می‌توانند از ما بپرسند و ما به آن‌ها اعلام می‌کنیم. من چهار دوره در خارج از کشور مأموریت بودم و با این‌گونه افراد ارتباط داشتم؛ در مورد بسیاری از این افراد به ما ثابت شده که خودشان تصور می‌کنند که مشکل دارند، اما در واقع هیچ مشکلی ندارند.

کسی که پرونده قضایی ندارد، مشکلی هم برای سفر به ایران نخواهد داشت

بیکدلی در مورد برخی خبرنگاران حاضر در رسانه‌های خارج از کشور هم گفت: به طور کلی اگر کسی پرونده قضایی در کشور نداشته باشد، مشکلی هم ندارد؛ بنابراین ما بنا داریم که این را صراحتا و آشکارا به افراد اعلام کنیم. اگر کسی در هر کسوت، لباس و یا شغلی ادعا می‌کند که دچار مشکل شده است، به این معنی است که باید پرونده‌ای نزد محاکم کشور ما داشته باشد.

مشکل هم به این معنی است که گمان می‌کند که اگر وارد شود شاید نتواند خارج شود. ما این موضوع را حل کردیم و به کسانی که چنین فرضی دارند که دچار مشکل شدند، پاسخ می‌دهیم. توصیه می‌کنیم به پرسمان تردد یا به روسای نمایندگی ما مراجعه کنند و آن‌ها شفاف برای آنان بیان خواهند کرد که آیا مشکلی دارند یا این این یک توهمی است که خودشان دارند که در صورت سفر به ایران مشکل خواهند داشت.

منبع: ایلنا
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.