رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان:

مدیون و شرمنده مردم هستیم

عباس تابش رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: زمانی که کالا باشد می توانیم به دنبال حقوق مصرف کننده باشیم، اما اگر کالایی نباشد، چیزی برای خوردن و چانه زنی نداریم، بنابراین ما همیشه مدیون و شرمنده مردم هستیم.
کد خبر : 1012
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
مدیون و شرمنده مردم هستیم

به گزارش خط بازار، عباس تابش صبح امروز (پنجشنبه_ ۹ بهمن ماه) در حاشیه مراسم اعطای تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان در جمع خبرنگاران، در خصوص صف های طولانی خرید کالاهای اساسی، اظهار کرد: ما به دنبال ایجاد صف برای خرید مردم نیستیم.

 

وی با بیان اینکه در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، گفت: کشور امروز بابت این انقلاب خون داده است و امروز تاوان رای ۱۲ فروردین برای استقلال کشور را می دهیم و امروز به نوعی در جنگ تمام عیار اقتصادی از طرف آمریکا و کشورهای اقماری آن هستیم.

 

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان با تاکید بر اینکه مردم به طور قطع در این شرایط اذیت می شوند، افزود: امروز کشور به لحاظ انتقال ارز و واردات دچار مشکل است و واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و کالاهای نهایی کشور، نیازمند پروسه طولانی و سختی هستیم.

 

وی با بیان اینکه برای واردات این محصولات دستگاه های مرتبطی همچون وزارت امور خارجه، بانک مرکزی، وزارت صمت و … دخیل هستند، در حالیکه مصرف کننده در مرحله آخر، کالای مورد مصرف خود را می بیند، گفت: اگر هر کدام از این دستگاه ها به موقع نتوانند در واردات محصولات شرایط را فراهم کند به طور قطع در حلقه آخر و در بازار دچار مشکل می شویم.

 

تابش در خصوص مشکلاتی که در واردات و توزیع روغن در کشور ایجاد شده، اظهار کرد: زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالایی تخصیص می یابد، باید منشا ارزی آن مشخص باشد، البته حدود چهار ماه پیش حتما ارز مورد نیاز باید از بانک مرکزی تامین می شد، اما اکنون در خصوص کالاهای اساسی گشایشی از سوی بانک مرکزی صورت گرفته است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت تامین ارز در کل کشور بسیار بهتر شده است، تصریح کرد: خوشبختانه امروز بحث تخصیص ارز سه ماهه اول سال آینده نیز نهایی شده است، همچنین دیگر همانند چند ماه گذشته تنها بحث منشا ارزی مطرح نیست و اکنون واردات محصولات از طریق ارز اشخاص، تهاتر، صادراتی و … به کشور تامین می شود.

 

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه به نظر می رسد در نوسانات بازار به خصوص کالاهای اساسی، حقوق مصرف کننده نادیده گرفته شده است، اظهار کرد: متاسفانه امروز از دید عموم هم تولیدکننده و هم مصرف کننده از سازمان حمایت از حقوق تولیدکننده و مصرف کننده ناراضی است.

 

وی با تاکید بر اینکه مصرف کننده امروز در بازار حق دارد و مردم در بازار اذیت می شوند و نماد قیمت را از سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده نگاه می کنند، اظهار کرد: ما این حق را از مردم دریغ نمی کنیم، اما آنها باید توجه کنند که سازمان حمایت در حلقه آخر توزیع کالا قرار دارد.

 

تابش افزود: اگر امروز کالایی تغییر قیمت دارد، متغیرهای کلان اقتصادی بر روی آن تاثیرگذار است که به طور قطع در این شرایط قیمت تمام شده نیز تغییر خواهد کرد.

 

وی گفت: زمانیکه ارز و مواد اولیه گران می شود، اگر قیمت تمام شده مواد اولیه را به بخش تولید ندهیم، اصلا تولید شکل نمی گیرد که در این شرایط با مشکلات کارگری و تامین کالا مواجه می شویم.

 

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: زمانی که کالا باشد می توانیم به دنبال حقوق مصرف کننده باشیم، اما اگر کالایی نباشد، چیزی برای خوردن و چانه زنی نداریم، بنابراین ما همیشه مدیون و شرمنده مردم هستیم و این شرایط به دلیل تغییرات متغیرهای اقتصادی در پی به دلیل تحریم ها و تورم است.

 

وی ابراز امیدواری کرد با تغییرات فروش نفت و گشایش هایی که در کشور صورت گرفته است نوسانات قیمتی در بازار کمتر شود تا مردم آسیب کمتری از این تغییرات ببینند.

 

شاخص های رعایت حقوق مصرف کننده در ایران با دنیا متفاوت است

معاون وزیر صمت، در ادامه درباره استانداردهای رعایت حقوق مصرف کننده، توضیح داد: شاخص های رعایت حقوق مصرف کننده در ایران با دنیا متفاوت است؛ در دنیا معمولا خودکنترلی وجود دارد و NGO ها این کار را انجام می دهند، اما ما به دنبال این هستیم که با تقویت انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان که یک انجمن دارای قانون است، شرایط را مهیا کنیم.

 

وی با بیان اینکه در اعطای تندیس حمایت از حقوق مصرف کننده چندین آیتم مهم را مورد بررسی قرار می دهیم، اظهار کرد: یکی از مهمترین موارد نباید شرکت برگزیده پرونده و شاکی مصرف کننده چه محکومیت و چه جاری و همچنین بدهی های ارزی، مالیاتی و … داشته باشد.

 

تابش گفت: تمام این موارد در کمیته فنی و شورای عالی سیاست گذاری این تندیس بررسی می شود و در این شورا دستگاه های متعددی حضور دارند و هر بخش به لحاظ حوزه تخصصی خود شرایط شرکت ها را سنجیده و رای نهایی برای اعطای تندیس مشخص می شود.

 

وی در خصوص بروکراسی های بسیار پیش روی کارآفرینان نیز، اظهار کرد: این موضوع به حوزه وزارت کار برمی گردد و برنامه ریزی های لازم برای کارآفرینی انجام می شود، البته تعامل خوبی با آن وزارتخانه داریم.

 

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان تاکید کرد: به طور قطع بروکراسی ها در دوران کرونا معنایی ندارد و امروز تمام بخش ها و امور به صورت الکترونیک انجام می شود، البته وزارت اقتصاد به دنبال حذف بروکراسی های اداری است و امیدواریم روند این سختگیری ها تسهیل شود.

 

کرونا موجب جهش استارتاپ ها شد

وی همچنین در ابتدای این مراسم، با بیان اینکه اینکه هلدینگ پارس پندار نهاد، به عنوان یکی از هلدینگ های خدمات دهنده در استان اصفهان است که این تندیس را دریافت کرده است، تصریح کرد: طی دو سال گذشته هیچ ریالی از شرکت ها برای دادن تندیس حمایت از حقوق مصرف کننده دریافت نمی کنیم و در پروسه بررسی شاخص ها، رعایت حقوق مصرف کننده مدنظر است.

 

تابش همچنین به شیوع کرونا اشاره کرد و افزود: اگرچه کرونا موجب آسیب بسیار به اقتصاد شد، اما شاید شیوع این ویروس موجب جهش استارتاپ ها به خصوص در شبکه های مجازی شده است.

 

وی تاکید کرد: به طور قطع اگر کرونا نبود، شاید سالیان دراز باید برای شکوفایی این استارتاپ ها و شرکت ها تلاش می کردیم.

 

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: تا پیش از شیوع کرونا، به دلایل مختلف از جمله آلودگی بحث آموزش در مدارس و … تعطیل می شد، اما امروز این دستاوردهای مجازی برای آموزش کشور باقی خواهد ماند.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.