تامین مالی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰ برای تحقق رشد و خیزش اقتصادی

وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار تأمین مالی بیش از ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی به منظور دستیابی به رشد اقتصادی و اشتغال مناسب در سال آینده شد.
کد خبر : 1567
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸

به گزارش خط بازار، دکتر فرهاد دژپسند طی سخنانی در یکصد و دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با اعلام خبر تأمین مالی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی تأمین مالی در ۱۰ ماهه امسال توسط بازار سرمایه اظهار داشت: من در نخستین  جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال جاری تأکید کردم که امسال نیازمند هزار هزار میلیارد تومان تأمین مالی هستیم و ۵۰ درصد آن باید در بازار سرمایه اتفاق بیافتد.

وی افزود: خوشبختانه در حالی در کل سال ۱۳۹۸ حدود ۲۶۴ هزار میلیارد تومان تأمین مالی انجام شد؛ که در ۱۰ ماهه امسال، معادل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی در بازار سرمایه رخ داد.

دژپسند با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ وارد مقطع مهمی از تاریخ کشور می شویم، تصریح کرد: باید همگی با هم تلاش کنیم تا در سال آینده ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی اعم از سرمایه گذاری جدید و تأمین مالی مستقیم توسط بازار سرمایه صورت گیرد.

وزیر اقتصاد افزود: در صورت تحقق این امر می توانیم امیدوار باشیم که یک خیز بزرگ برای رشد اقتصادی کشور برداریم.

دژپسند تأکید کرد: باید بگونه ای برنامه ریزی کنیم که در سال آینده بازار سرمایه و پول، بدون آنکه بخواهیم یکی جایگزین دیگری شود، دوشادوش هم، این هدف مهم را تحقق بخشند.

وی افزود: معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد، در حال کار بر روی این موضوع است و انتظار داریم، با مشارکت دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، در جلسه اسفند ماه این شورا، موضوع را مطرح و خطوط اصلی و راهنمای نحوه شکل گیری و تحقق تأمین مالی  ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان را ارائه دهیم.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه چنین اتفاقی حتماً باید با مشارکت و همفکری وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران، اتاق اصناف و اتاق تعاون شکل بگیرد، تصریح کرد: تحقق این برنامه نوید بخش اشتغال، رشد صادرات غیر نفتی و ارتقاء جایگاه ایران در اقتصاد جهانی خواهد بود.

وی پیشنهاد کرد، دستور جلسه بعدی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به همین موضوع اختصاص یابد و همت جمعی به نحوی شکل گیرد که تحقق رقم مذکور با اهتمام توأمان بازار پول و سرمایه به صور گوناگون، شکل عینی بخود گیرد.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود در این جلسه با اشاره به تقارن برگزاری یکصد و دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با ایام گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با اشاره به آرمان های بلند بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی اظهار داشت: متأسفانه کماکان برخی اهداف نظام جمهوری اسلامی بطور کامل محقق نشده که امیدواریم با تلاش و سعی همگانی دولت و بخش خصوصی بتوانیم به آن جامه عمل بپوشانیم.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه امروز خیلی از آرمان های ابتدای پیروزی انقلاب محقق شده است، گفت: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی یکی از ثمرات تفکرات ابتدای انقلاب مبنی بر شکل گیری نظام مشارکت در تصمیم گیری در ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی است.

وی عنوان داشت: در حال حاضر، نظرات بخش خصوصی در تمام تصمیماتی که در جلسات مختلف، اعم از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، ستاد اقتصادی دولت یا کمیسیون های مجلس شورای اسلامی اتخاذ شده و به نوعی با منافع این بخش درگیری دارد، گرفته می شود و اصولاً با مشارکت آنها این کار صورت می گیرد.

دژپسند با تأکید بر این نکته که نظام پارلمانی ما، اصیل بوده و حالت تشریفاتی ندارد، اظهار داشت: بدیهی است که حفظ استقلال واقعی، برای کشور، توأم با درد و رنج است و هم اکنون سختی زیادی به مردم در حال تحمیل است اما مهم این است که اگر تصمیمی برای کشور گرفته می شود، از طرف خود ملت و مسئولان است و از سوی هیچ قدرتی دیکته نشده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از آرزوهای ما در سال ۱۳۵۷ رهایی کشور از وابستگی به نفت بود در خصوص تحقق این آرزو در حال حاضر گفت: در ابتدای انقلاب سهم صادرات غیرنفتی تنها دو درصد بود ولی امروز حتی اگر دلیل اصلی آن، تحریم های ظالمانه دشمن هم باشد، باز هم حجم صادرات غیر نفتی به رقمی ارتقاء پیدا کرده است که خیلی بیشتر از صادرات نفت خام است.

دژپسند با یادآوری اینکه، “بی شک، تحریم های ظالمانه آمریکا آثار منعی خود را بر اقتصاد کشور باقی میگذارد ولی مهم این است که با همیاری حاکمیت و بخش خصوصی (اعم از اتاق های تعاون، بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران و اصناف) تا جایی که مقدور است، این فشار ها را کاهش دهیم.

دژپسند در ادامه با عنوان اینکه هم اکنون جایگاه دولت و بخش خصوصی تغییر اساسی پیدا کرده، گفت: امروز و به ویژه پس از ابلاغ قانون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری، سهم دولت در اقتصاد به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی کشور، امروز مستقل است، گفت: استقلال به این معنا مد نظر است که بخش خصوصی نه وابسته به خارج از کشور و نه حکومت است، بنحوی که شاهدیم در همین جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و دیگر مجامع، نمایندگان این بخش، تمام نظرات خود را بدون لکنت بیان می کنند.

بنا بر این گزارش، وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قرار داشتن در آستانه میلاد حضرت زهرا (س) و روز گرامیداشت مقام زن، اظهار داشت: امروز دیگر زنان در بخش اقتصاد، نقش فعال دارند و حتی بعنوان مدیر و مالک بنگاه های اقتصادی فعالیت می کنند.

دژپسند با تاکید بر اینکه امروز تبعیض جنسیتی به حداقل رسیده است، گفت: شاهدیم میزان عدم تحقق هدف گذاری های شورای اقتصاد در خصوص رفع تبعیض جنسیتی، بسیار ناچیز است و این اتفاقی بسیار ارزشمند است که بیش از نیمی از جمعیت کشور، چنین نقش مهمی در اقتصاد ایفا می کنند.

 

منبع: بانک رفاه

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.