اختصاصی خط بازار

بار دوز سوم واکسن کرونا کشورهای ثروتمند بر دوش کشورهای فقیر

در شرایطی که مردم کشورهای ثروتمند دوز سوم واکسن را دریافت می‌کنند، شهروندان بسیاری از کشورها در انتظار دوز نخست هستند. آیا همچنان می‌توان از برقراری عدالت در توزیع و تزریق واکسن کرونا در بین کشورهای جهان سخن گفت؟
کد خبر : 22619
تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 آذر 1400 - 9:58

به گزارش خط بازار، شعارشان در ابتدای مقابله با همه‌گیری کرونا این بود: «تا مادامی که همه در برابر احتمال ابتلا به کرونا احساس امنیت نکنند، هیچ کس نمی‌تواند مطمئن باشد.» این را سیاستمداران کشورهای ثروتمند بارها تکرار کرده و از آن تحت عنوان استراتژی مقابله با کرونا یاد کرده بودند.

واقعیت جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، تصویر دیگری را به نمایش گذاشته است. شکاف بین کشورهای ثروتمند و فقیر در دسترسی به واکسن کرونا همچنان بسیار عمیق است.

به طور میانگین، بیش از ۷۰ درصد شهروندان کشورهای ثروتمند جهان یا به طور کامل در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، یا دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

این در حالی است که فقط چهار و نیم درصد ساکنان کشورهای فقیر یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. پیامدهای ناشی از بی عدالتی در توزیع واکسن کرونا اما تنها به کشورهای فقیر محدود نمی‌شود.

 

میشائیل اشتولپه، کارشناس امور اقتصادی مربوط به بهداشت و درمان بر این باور است که عدم توزیع عادلانه واکسن کرونا باعث خواهد شد که سویه‌های جدید این ویروس در کشورهایی با سطح نازل واکسیناسیون، ایجاد شود و این سویه‌ها باعث موج جدید ابتلا در دیگر کشورها از جمله در کشورهای ثروتمند گردد.

کوواکس و عدالت در توزیع واکسن کرونا

اوایل سال ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی در همراهی با کمیسیون اروپا و فرانسه اقدام به ایجاد کوواکس کرد. نهادی که می‌بایست در توزیع عادلانه واکسن کرونا نقش ایفا کرده و با این همه‌گیری در سطح جهانی مقابله کند.

برای فعالیت این نهاد، پول و بودجه مورد نیاز برای خرید واکسن کرونا فراهم شد و قرار بر این بود که تا پایان سال جاری دو میلیارد دوز واکسن کرونا در بین کشورهای فقیر توزیع کند.

کوواکس تا عملی کردن وعده خود راه درازی در پیش دارد. تا کنون تنها یک چهارم میزان تعیین شده از واکسن کرونا توسط کوواکس در اختیار کشورهای فقیر قرار گرفته است.

این موضوع دو علت دارد: نخست این که بسیاری از کشورهای ثروتمند اقدام به خرید همه تولید واکسن‌های کرونا کرده‌اند. و از سوی دیگر، شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا نیز به تعهدات خود برای تحویل واکسن کرونا به کوواکس پایبند نمانده‌اند.

علاوه بر این، کشور هند نیز با متوقف کردن صادرات واکسن کرونا عملا باعث ایجاد اختلال در امر تهیه و توزیع واکسن کرونا برای کشورهای فقیر شده است.

کوواکس به عنوان هدف خود اعلام کرده بود که تا پایان سال جاری شرایط را به گونه‌ای سامان دهد تا ۴۰ درصد همه مردم جهان دست‌کم یک بار در برابر ویروس کرونا واکسینه شده باشند. هدفی که تحقق آن در شرایط کنونی ناممکن است.

بوستر و دوز نخست

در شرایطی که کشورهای ثروتمند در حال حاضر به تزریق دوز سوم واکسن کرونا می‌پردازند، بسیاری از کشورها از دسترسی به واکسن کرونا محروم هستند.

به عنوان مثال آلمان اعلام کرده است، تحویل واکسن‌مازاد کرونای خود را به کشورهای فقیر برای چند ماه به تعویق خواهد انداخت.

ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان از تزریق هر چه بیشتر دوز سوم واکسن کرونا (بوستر) در این کشور دفاع کرده است.

سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که تزریق دوز سوم واکسن کرونا توسط کشورهای ثروتمند عملا باعث آن خواهد شد که کشورهای فقیر هزینه آن را بپردازند.

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی چنین امری را “غیرعادلانه و غیراخلاقی” اعلام کرده است. به عنوان نمونه، روشن نیست که ذخیره واکسن کرونا آلمان چقدر است.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته، آلمان در حال حاضر بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا در اختیار دارد. بنا بر ارزیابی کارشناسان حتی اگر همه شهروندان مسن‌تر از ۱۲ سال آلمان نیز دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند، باز هم آلمان با مازاد واکسن کرونا روبه‌رو است.

به نظر می‌رسد که شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا، از جمله شرکت بیون‌تک، مایل به فروش واکسن خود به کشورهای ثروتمند هستند. از این رو، مسئولان این شرکت‌ها طی ماه‌های گذشته بارها از الزام تزریق دوز سوم واکسن کرونا سخن گفته‌اند

 

منبع: خط بازار

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.