اختصاصی خط بازار؛

سایپا روی سهامداران را سفید کرد+آمار

استقرار یک تیم حرفه ای، متخصص و پاک دست در هرم مدیریتی خودروسازان می تواند منابع مالی، انسانی و سرمایه ای شرکت را به سمت سود و درآمد بیشتر سوق دهد و تراز مالی را بهبود بخشد.
کد خبر : 18055
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 شهریور 1400 - 10:33

به گزارش اختصاصی خط بازار؛ در یک نگاه کلان، عملکرد شرکت های خودروسازی مورد توجه سه دسته است:

دسته اول سیاسیون و حکمرانان هستند که غالبا در چارچوب اهداف سیاسی عملکرد شرکت های خودروسازی را رصد می کنند. برای این افراد رسیدن به اهداف سیاسی بیشتر از اقتصادی موردنظر است که برون داد آن رفتارهای پوپولیستی و خارج از ضابطه قاعده اقتصادی است.

دسته دوم صنعتگران مرتبط با حوزه صنعت خودرو می باشند که شامل صنایع پیشین و پسین خودرو هستند. این گروه نیز به دلیل ماهیت بنگاه داربودن شان به دنبال سهم بیشتر در زنجیره تامین و کسب سود هستند. قطعا عملکرد مالی، مالی و اقتصادی خودروسازان اصلی ترین دغدغه ایشان است. به طوری که سقوط و صعود خودروسازان برابر است با سقوط و صعود آنان.

دسته سوم نیز عامه مردم هستند که یا مصرف کنندگان خودروهای تولیدی داخلی هستند و یا سهامداران. لذا علاوه بر قیمت و کیفیت خودروها قیمت سهام نیز برای شان اهمیت بسیاری دارند. بخش قابل توجهی از این دسته افراد عادی و با توان مالی متوسط و پایین هستند که بخشی از سرمایه های خرد خود در بازار سهام سرمایه گذاری کرده اند.

استقرار یک تیم حرفه ای، متخصص و پاک دست در هرم مدیریتی خودروسازان می تواند منابع مالی، انسانی و سرمایه ای شرکت را به سمت سود و درآمد بیشتر سوق دهد و تراز مالی را بهبود بخشد. قطعا برآیند این موضوع به طور نسبی تاثیر مستقیمی بر قیمت سهام شرکت دارد. لذا بخش قابل توجهی از رشد سهام یک شرکت می تواند متاثر از عملکرد خوب مدیران آن می باشد.

به طور مثال سهام گروه خودروسازی سایپا در دوران مدیریت سیدجواد سلیمانی با اقبال خوبی در بازار بورس مواجه بوده به طوری که قیمت سهام این شرکت از حدود 100 تومان در ابتدای مدیریت وی به حدود 200 تومان تا نیمه سال 1400 رسیده است. البته رشد 100 درصدی قیمت سهام لزوما به معنای بررسی همه عملکرد سایپا در این دوران نیست ولی قطعا بخش قابل توجهی از این موفقیت ماحصل موفقیت تیم مدیریتی است. طبق آمار رسمی طی دو سال اخیر قیمت سهام این شرکت تا 200 درصد نیز رشد داشته است.

 

 

منبع: خط بازار

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سید جواد حسینی دوشنبه , 29 شهریور 1400 - 17:13

خوب از سایپا حمایت میکنی . چقدر هزینه داشت

پیر محمدی دوشنبه , 29 شهریور 1400 - 17:28

از اسپانسر خوب تعریف میکنی.. متاسفم برای این رسانه که قلمش پولیه!!!!!!