حضور گسترده بخش خصوصی در انتخابات اتاق ایران/ پشت‌پرده اظهارات جنجالی سلاح‌ورزی

رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تأکید بر حضور پرشور اعضای بخش خصوصی در انتخابات اتاق ایران اعلام داشت: ایجاد هجمه و جنجال‌آفرینی رفتاری مغرضانه و قدرناشناسانه است.
کد خبر : 65769
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱
حضور گسترده بخش خصوصی در انتخابات اتاق ایران/ پشت‌پرده اظهارات جنجالی سلاح‌ورزی

به گزارش خط بازار؛ یک‌شنبه هفته جاری هشتمین نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با دستور کار انتخابات مجدد ریاست برگزار شد و در آن 21 نفر تأییدصلاحیت‌شده به رقابت پرداختند.

باتوجه‌به اینکه 17 نفر پیش از آغاز رأی‌گیری کنار کشیدند، در نهایت رقابت میان صمد حسن‌زاده، مجتبی غیابی، احد عظیم‌زاده و فرج‌الله معماری آغاز گردید.

البته پیش از آغاز رأی‌گیری، اظهارات حسین سلاح‌ورزی، و موضع‌گیری عجیب وی حاشیه‌هایی را به‌دنبال داشت، حتی حمایت خاص صریح از یک کاندیدا توسط وی نیز صورت پذیرفته بود که در نهایت اعضای اتاق این بار هم سلاح‌ورزی را با یک «نه» بزرگ همراهی کردند و به فردی که او حمایت کرده بود رأی ندادند و شاید همین حمایت و اظهارات وی در آغاز جلسه رأی‌گیری هم در کاهش سبد رأی نامزد دیگر بی‌تأثیر نبود تا فعالان اقتصادی بگویند “ما خود اهل تشخیص هستیم و نیاز به این‌که دیگری برایمان تکلیف معلوم کند، نیستیم”.

درهرصورت انتخابات اتاق ایران برگزار شد و در نهایت صمد حسن‌زاده با کسب بیشترین رأی، به‌عنوان ریاست اتاق ایران منصوب شد.

لازم به ذکر است؛ طبق تصمیم شورای‌عالی نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی، در یکم آبان‌ماه، انتخاب «حسین سلاح‌ورزی» برای ریاست اتاق بازرگانی ایران غیرقانونی بود و وی از این سمت کنار گذاشته شد.

حماسه حضور بخش خصوصی در انتخابات اتاق ایران

حسین میرمحمدصادقی، رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، انتخابات اخیر اتاق ایران را کاملاً رقابتی عنوان و اعلام کرد: به‌سبب حضور پرشور اعضا در این انتخابات، تا آخرین لحظه پیش‌بینی دشوار بود و در نهایت صمد حسن‌زاده به‌عنوان ریاست اتاق ایران انتخاب شد.

میرمحمدصادقی ادامه داد: باتوجه‌به اینکه تعداد اعضای هیئت نمایندگان 498 نفر است، باید حداقل 250 نفر به‌منظور به حدنصاب رسیدن در جلسه حاضر می‌شدند، اما شاهد بودیم که 412 نفر در رأی‌گیری حضور داشتند و همین مسئله حکایت از اهمیت حماسه حضور بخش خصوصی در این انتخابات دارد، در حالی که معمولاً در جلسات هیئت نمایندگان بیش از 300 نفر حاضر نمی‌شوند.

رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران پیرامون نامزدها و تعداد آرا اعلام داشت: 21 نفر به‌منظور تصدی منصب رئیس اتاق ایران، نام‌نویسی کرده بودند، البته برخی از افراد در روز انتخابات به‌صلاحدید خود انصراف دادند و در نهایت مدیرعامل گروه کاشی تبریز که بازرگانی خوشنام، شناخته‌شده و به‌دور از حاشیه است با کسب 208 رأی به ریاست مهم‌ترین نهاد بخش خصوصی تکیه زد.

رئیس جدید اتاق ایران، فردی سالم و به‌دوراز حاشیه

میرمحمدصادقی، رئیس جدید اتاق ایران را فردی باسلامت معرفی و تأکید کرد: در تمامی اتاق‌های دنیا، فردی به سمت ریاست منصوب می‌شود که از فعالان خوش‌نام و پرسابقه اقتصادی باشد که در خصوص حسن‌زاده این امر کاملاً صدق می‌کند، همچنین ایشان از سلامت در تمامی زمینه‌ها برخوردار است و  شاهد حاشیه پیرامون ایشان نیستیم.

وی ادامه می‌دهد: ازآن‌جایی که حسن‌زاده پیش‌تر نایب‌رئیس اتاق ایران بود، به‌سبب انتخاب ایشان به ریاست، انتخاباتی جهت پست نایب‌رئیس سوم برگزار شد و پس از شمارش آرا، حسین پیرمؤذن که ایشان قبلاً هم سابقه عضویت در هیئت رئیسه داشته و با مسائل اتاق کاملاً آشنا بوده است؛ لذا با اختلاف پیروز این رقابت شدند.

دو نکته کلیدی انتخابات اتاق ایران

به‌گفته میرمحمدصادقی، در انتخابات روز یکشنبه اتاق ایران، حضور حماسی اعضا و انتخاب ریاست جدید دو موضوع مهم را نشان می‌دهد.

وی دراین‌خصوص اظهار داشت: خوشبختانه بلاتکلیفی هشت ماه اخیر و نگرانی فعالان بخش خصوصی روز گذشته برطرف شد، در واقع به‌سبب شرایط عجیب ماه‌های اخیر، اتاق در بسیاری از شوراها غایب شده بود، همچنین از ارتباط نهادهای دولتی با اتاق کاسته شده بود و بیم آن می‌رفت که به‌تدریج نقش اتاق در اقتصاد کشور هر روز کمتر و کمتر شود.

به‌گفته رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران، دومین موضوع مهم پیرامون انتخابات روز گذشته، بحث نشان‌دادن استقلال فعالان بخش خصوصی بود، وی دراین‌خصوص تصریح کرد: در واقع برخی از افراد عمدتاً خارج از هیئت نمایندگان به‌دنبال هدایت آرا به‌سمت‌وسویی خاص بودند، اما نوع آرا حکایت از استقلال تمامی اعضا و تشکل‌ها و گفتن یک “نه” بزرگ به معضل قیم‌گرایی در اتاق بود.

میرمحمدصادقی ابراز امیدواری کرد: ان‌شاءالله با انتخابات اخیر، شاهد حیات جدید این نهاد بخش خصوصی خواهیم بود، همچنین همکاری اعضای هیئت رئیسه هفت‌نفره و تعامل با نهادهای حاکمیتی و بالعکس منجر به کمک به اقتصاد ایران می‌شود، درواقع ازآن‌جایی‌که در شرایط تحریمی، فعالیت بخش خصوصی راهگشاست؛ دولت با رفع موانع، باید به تقویت این بخش و حمایت از اتاق بازرگانی کمک کند.

از قدرنشناسی‌ها تا تأکید بر اجرای قانون

رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران در بخش دیگری از اظهارات خود، در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم به حاشیه‌سازی حسین سلاح‌ورزی در آغاز جلسه هیئت نمایندگان واکنش نشان داد و اعلام کرد: از بدیهی‌ترین اصول اخلاقی، قدرشناسی انسان در مقابل خوبی‌های دیگران است، انجمن نظارت در دوران 14ماهه فعالیت خود، تنها به قانون پایبند بوده است، چه این قانونمندی به‌نفع شخص خاصی باشد و چه به‌زیان او.

وی ادامه داد: برای مثال، مطابق با آیین‌نامه تشکیل هیئت نمایندگان، مدت‌زمان پاسخ نهادهای نظارتی در مورد صلاحیت کاندیداها، 10 روز است و عدم ارائه پاسخ به‌منزله موافقت تلقی می‌شود، لذا انجمن نظارت با جدیت انتخابات پیشین و ریاست حسین سلاح‌ورزی را معتبر دانسته و در این مسیر بسیاری از ناملایمات و حتی بدگویی‌های افراد در شبکه‌های مجازی را تحمل کرده بود.

میرمحمدصادقی تصریح کرد: حتی در انتخابات اتاق خرم‌آباد نیز شاهد مشکلاتی نظیر تجمع برخی از گروه‌ها برای جلوگیری از رأی‌گیری به‌سبب حضور سلاح‌ورزی بودیم، اما در نهایت تماس و مکاتبات انجمن با معاونت دادستانی‌کل، رئیس دادگستری لرستان، وزیر کشور و مقامات وزارت صمت باعث شد که انتخابات انجام و سلاح‌ورزی در انتخابات خرم‌آباد، البته با آرای محدود، برگزیده شود.

وی افزود: ولی ظاهراً از نظر ایشان تا وقتی اقدامات انجمن به‌نفع ایشان است نام انجمن و رئیس انجمن را باید در ستون “خوب‌ها” نوشت و وقتی به‌ضرر ایشان باشد باید اسم انجمن را از آن ستون پاک کرد و به ستون “بدها” منتقل کرد! یعنی معیار قضاوت منافع فرد است نه مصلحت و کیان اتاق و اقتضای قانون.

رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران تأکید کرد: مقاومت ما در خصوص اجرای قانون، سبب دشمنی و بدگویی برخی از افراد نسبت به ما شد؛ اما متأسفانه ایشان تمامی این موارد و کمک‌های قبلی انجمن را نادیده گرفتند و به‌جای تشکر، نسبت به انجمن و شخص من، انتقادات ناروای مستقیمی را مطرح کردند.

وی ادامه داد: این در حالی است که بنده و سایر اعضای انجمن در ابتدای جلسه حضور نداشتیم، این اتفاق به‌نوعی مصداق بارز از جاده انصاف خارج‌شدن است، ضمن اینکه ایشان قول داده بودند صرفاً یک خداحافظی ساده از اعضا داشته باشند و وارد مباحث چالشی که جای طرحش آنجا نبود، نشوند.

میرمحمدصادقی تصریح کرد: در جلسه شورای‌عالی نظارت، تصمیم به ادامه حیات این انجمن گرفته شد، در واقع بالاترین رکن اتاق تصمیمی را اتخاذ کرده بود و اکثریت یعنی چهار نفر هم مصوبه را امضا کرده بودند و بنابراین ما ملزم به نظارت بر برگزاری انتخابات بودیم.

وی افزود: حال اگر فردی مدعی غیرقانونی بودن این رویه است، باید از مرجع قضایی پیگیر شود و دستور توقف یا ابطال بگیرد؛ درواقع، دادگاه صلاحیت تشخیص دارد و تا قبل از گرفتن رأی، ما باید از نظر بالاترین رکن قانونی اتاق ایران تبعیت کنیم، البته ایشان اقداماتی در این زمینه نیز انجام دادند؛ ولی در نهایت به سرانجامی ختم نشد.

به‌عقیده رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران، این‌که هرکسی اعلام کند “تشخیص من، قانونی است و خلاف نظر بنده غیرقانونی”، نوعی دیکتاتوری است و باعث می‌شود که سنگ روی سنگ بند نشود.

وی تأکید کرد: درهرحال، انتخابات با حضور پرشور اعضا برگزار شد و در زمان حاضر اگر اعضا به‌دنبال کمک به اتاق هستند، باید با هیئت رئیسه جدید، همراهی تمام‌عیار داشته باشند تا باری از مشکلات اقتصادی کشور برداشته شود.

رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران در انتها پیرامون برخی از هجمه‌ها پس از برگزاری انتخابات اتاق ایران گفت: در هر انتخاباتی افرادی به‌دنبال رأی آوردن گزینه خود هستند و عدم انتخاب گزینه موردنظر گاه منجر به ایجاد هجمه‌هایی می‌شود، اما حضور پرشور نمایندگان و تشکل‌ها نشان‌دهنده این است که این هجمه‌ها غیرواقعی و نادرست است و اعضای اتاق بر استقلال رأی خود و قصدشان برای کمک به دولت جهت حل مشکلات اقتصادی تأکید دارند.

منبع: تسنیم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.