بیانیه وزارت امور خارجه ایران در خصوص رای دیوان بین‌المللی دادگستری/آمریکا ملزم به جبران خسارت شد

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای رای دیوان بین‌المللی دادگستری را سند دیگری بر حقانیت مواضع جمهوری اسلامی ایران و بیان کننده رفتارهای متخلفانه دولت آمریکا خواند.
کد خبر : 52292
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۷

به گزارش خط بازار؛ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) دهم فروردین ماه در خصوص رای دیوان بین المللی دادگستری بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: رای دیوان بین‌المللی دادگستری در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، سند دیگری بر حقانیت مواضع جمهوری اسلامی ایران و بیان کننده رفتارهای متخلفانه دولت ایالات متحده آمریکا است.

این بیانیه می‌افزاید: دیوان بین‌المللی دادگستری در رای امروز خود با رد کلیه دفاعیات و ادعاهای دولت آمریکا، هیچ یک از دلایل آن دولت را وارد ندانسته است. دیوان در رای خود با احراز نقض تعهدات بین‌المللی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا، تصریح کرده است که دولت آمریکا تعهدات مندرج در ماده۳ (بند۱)، ماده ۴ (بندهای ۱ و۲) و ماده ۱۰ عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین ایران و آمریکا ۲۳ مرداد ماه ۱۳۳۴ (مطابق با ۱۵ اوت ۱۹۹۵) را نقض کرده است و مسؤولیت بین‌المللی دولت آمریکا را  احراز کرده است.

در این بیانیه عنوان شده است: دیوان بین‌المللی دادگستری پس از احراز مسؤولیت بین‌المللی دولت آمریکا، آن دولت را ملزم به جبران خسارات کرده است. جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که رای صادره از سوی دیوان بین المللی دادگستری، نشانگر استواری استدلال‌ها و وثاقت درخواست ایران است.

این بیانیه می‌افزاید: در این رای مهم، دیوان به درستی همه دفاعیات واهی آمریکا را رد کرده و با تأکید بر نقض تعهدات از جانب آن، ایران را ذیحق تشخیص داده است که الزام آمریکا به جبران خسارات، خود مهمترین دلیل برحق بودن درخواست جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

در این بیانیه عنوان شده است: جمهوری اسلامی ایران مطالبه حقوق ملت ایران را جزو وظایف ذاتی خود دانسته و از همه‌ ابزارها و طرق دیپلماتیک، حقوقی و قضایی برای مطالبه حقوق مردم شریف ایران و منافع ملی ایرانیان استفاده خواهد کرد.

منبع: همشهری آنلاین 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.