متخصص بیماری های عفونی گفت: ویروس کرونا از پنچ تا ۹ روز بر روی سطوح می تواند زنده بماند و عمر این ویروس بر روی سطوح شیشه ای و صاف بیشتر و همچنین قابلیت انتقال بالایی دارد.
کد خبر: ۹۵۶۰
۱۱:۲۴ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۸


به گزارش "خط بازار" متخصص بیماریهای عفونی گفت: ویروس کرونا از پنچ تا ۹ روز بر روی سطوح میتواند زنده بماند و عمر این ویروس بر روی سطوح شیشهای و صاف بیشتر و همچنین قابلیت انتقال بالایی دارد.

دکتر توفیق یعقوبی با بیان اینکه کرونا یکی از ویروسهای ایجاد کننده سرماخوردگی است و ۱۰ الی ۱۵ درصد ویروسهای سرماخوردگی، کرونا ویروسها هستند اظهار کرد: سه ویروس از نوع کرونا ویروسها در طی سالیان اخیر اپیدمی شده است که شامل سارس، مرس و کوید ۱۹ یا همان کرونا ویروس جدید است و از آنجایی که کرونا ویروس نوع جدیدی از ویروسهاست لذا افراد نسبت به آن ایمنی ندارند.

وی با بیان اینکه هنوز اطلاعات دقیقی در مورد انتشار ویروس وجود ندارد افزود: کرونا ویروس براساس قطرات تنفسی و از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم انتقال مییابد و اگر ترشحات فرد آلوده به ویروس روی سطوح بماند میتواند از طریق تماس منتقل شود.

متخصص بیماریهای عفونی در خصوص زمان دقیق زنده ماندن ویروس کرونا بر روی سطوح یادآور شد: این ویروس از پنچ تا ۹ روز بر روی سطوح میتواند زنده بماند و عمر این ویروس بر روی سطوح شیشهای و صاف بیشتر و همچنین قابلیت انتقال بالایی دارد.

یعقوبی با اشاره به متوسط شیوع بیماری براساس دو مقاله خارجی یادآور شد: بیشترین قشر درگیر گروه سنی ۵۰ سال هستند و براساس شواهد ۷۰ درصد مردان و ۳۰ درصد زنان درگیر با این ویروس میشوند.

وی با بیان اینکه این ویروس در افراد با بیماری زمینهای عارضه ایجاد میکند، گفت: افرادی که دچار ضعف ایمنی، بیماریهای قلبی، ریوی، دیابت، افراد دیالیزی و افرادی که شیمی درمانی دریافت میکنند گروههای پرخطر این ویروس هستند.

متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه این ویروس در کودکان زیر ۱۰ سال بصورت خفیف بروز مییابد، گفت: علائم کرونا ویروس تدریجی است و بیماری با علائم بدن درد، تب، خستگی، سرفه خشک بروز میکند؛ بنابراین بیمارانی در بیمارستان بستری میشوند که دچار عفونت ریوی و تنگی نفس ناشی از ابتلا به این ویروس باشند.

یعقوبی در پایان خاطرنشان کرد: حدودا ۱۰ روز طول میکشد که علائم بیماری در افراد مشخص شود، بنابراین افراد با خودمراقبتی و رعایت توصیههای تعذیهای میتواند در پیشگیری و مقابله با این ویروس کمک شایانی کنند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: