ظریف:
کارشکنی آمریکایی ها در خصوص سقوط هواپیمای اکراینی
کد خبر: ۸۱۲۵
۱۳:۵۵ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۸


به گزارش ”خط بازار” محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه اعلام کرد که گرچه ایران فناوری لازم برای رمزگشایی از جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی سقوط کرده را ندارد اما این جعبه‌ سیاه را در اختیار کشور ثالث نیز قرار نمی‌دهد. وی که در حاشیه نشست مونیخ در مصاحبه‌‌ای اختصاصی با ان بی سی سخن می‌گفت تأکید کرد که طبق قانون هوانوردی بین‌الملل ایران حق دارد تحقیق درباره سانحه سقوط هواپیما را خود انجام دهد. وی همچنین گفت کشورش از سازنده هواپیما یعنی ایالات متحده کمک خواسته‌ اما جوابی دریافت نکرده است.

وزیر امور خارجه با اشاره به این درخواست ایران گفت:‌ «این یک موضوع بشر دوستانه است، پس آنها چرا نرم‌افزارش را به ما نداده‌اند؟ چرا مهارت فنی‌اش را به ما نداده‌اند؟ خود ما بیشتر از هر کس می‌خواهیم بدانیم در جعبه سیاه چیست،‌ تا بفهمیم عملا چه اتفاقی افتاده؟»

آقای ظریف همچنین با اشاره به نامه‌ای که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پس از ترور سردار شهید قاسلم سلیمانی، به ایران فرستاد، لحن آن را «شدیدا زننده» توصیف کرد و گفت که چنین اقداماتی دو کشور را در آستانه جنگ قرار داده بود.

وزیر امور خارجه، هدف نامه پمپئو را «تهدید» برشمرد اما محتوای آن را آشکار نکرد و گفت: «بگذارید خودش (پمپئو) بگوید در آن نامه چه نوشته بود.» وی افزود پاسخ وزارت خارجه ایران به نامه وی «به اندازه نامه او بی‌ادبانه نبود».

وی همچنین هدف از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی در عراق را نه کشتن کسی بلکه «ارسال یک پیام روشن» برشمرد مبنی بر اینکه «اگر آنها ایرانی‌ها را بکشند ما مقابله به‌مثل می‌کنیم.»

انتهای پیام

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: