هواشناسی ایران ۹۸/۱۱/۲۵
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی روز یکشنبه آینده نسبت به کولاک برف و وقوع بهمن طی امروز در برخی استان‌ها هشدار داد.
کد خبر: ۷۹۵۰
۱۱:۲۳ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۸
 به گزارش ”خط بازار” بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی با ادامه فعالیت سامانه بارشی امروز در بخش‌هایی از شمال غرب کشور بارش‌های پراکنده پیش بینی شده و انتظار می‌رود به تدریج در بعدازظهر از مقدار بارش‌ها در این مناطق کاسته شود. همچنین امروز ابتدا در سواحل غربی دریای خزر و پس از ان در سواحل مرکزی و شرقی دریای خزر بارش باران و در ارتفاعات و شمال شرق بارش برف روی می‌دهد.

فردا شنبه 26 بهمن در سواحل شرقی دریای خزر و متاطقی از شمال شرق کشور ادامه می‌یابد و در سایر مناطق جو پایدار حاکم است. روز یکشنبه با ورود سامانه بارشی دیگری از سمت شامل غرب، بارش پراکنده برف و باران در این مناطق آغاز می‌شود. از بعدازظهر یکشنبه بر شدت بارش در این منطقه افزوده شده و گستره آن مناطقی از غرب و به شکل ضعیف‌تر ارتفاعات البرز مرکزی و غربی و سواحل دریای خزر را در برمی‌گیرد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز دوشنبه بارش برف و باران در شمال غرب، غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرش مرکزی و شمالی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی و غربی و سواحل مرکزی و غربی دریای خزر ادامه خواهد داشت. سه شنبه نیز در غرب، دامنه‌های زاگرش مرکزی و شمالی و به شکل خفیف در برخی مناطق شمال غرب بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود.

از امروز تا اوایل وقت شنبه در استان‌های قزوین،‌ البرز، تهران،‌قم، شمال و شرق اصفهان، سمنان، مرکزی، شرق یزد، برخی مناطق خراسان رضوی و شنبه در سیستان و بلوچستان،‌نیمه شرقی کرمان و برخی مناطق هرمزگان وزش باد شدید پیش بینی می‌شود. امروز و فردا خلیج‌فارس و دریای خزر مواج خواهد بود.

سازمان هواشناسی همچنین در اطلاعیه‌ای از افزایش نسبی دما طی امروز و تاثیرگذاری آن بر 3 استان خبر داده است. متن اطلاعیه مذکور به شرح زیر است؛

 1- توصیف: افزایش نسبی دما 

نوع مخاطره: آب شدن برف، جاری شدن روان آب و احتمال وقوع بهمن  

منطقه اثر: مناطق مستعد در دامنه های البرز واقع در گیلا ن، غرب مازندران و شرق اردبیل 

زمان پایان: ظهر امروز

اثر مخاطره: وقوع بهمن در دامنه کوهستان‌ها و نواحی کوهپایه‌ای و سیلاب در مسیل‌ها و بالا آمدن آب رودخانه‌ها   

توصیه: خودداری از توقف و احتیاط در تردد جاده ها و نواحی کوهستانی استان‌های مذکور 

2- توصیف: فعالیت سامانه بارشی  

زمان شروع: پنجشنبه 98/11/24

نوع مخاطره: بارش برف و باران 

پنجشنبه 98/11/24: بارش برف در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه و ارتفاعات البرز در استانهای زنجان، قزوین، البرز و تهران   

جمعه 98/11/25 : بارش باران در گلستان و شرق مازندران 

بارش برف در خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز شرقی       

زمان پایان: اواخر وقت جمعه 98/11/25

اثر مخاطره: لغزندگی، کولاک برف، کاهش دید و اختلال تردد در جاده های مواصلاتی

سازمان هواشناسی با توصیه نسبت به احتیاط در تردد شهری و جاده‌ای، اجتناب از سفرهای غیر ضروری، رعایت نکات ایمنی و تجهیز خودروها به تجهیزات زمستانی بر انجام اقدامات به موقع در خصوص برف روبی در جاده‌های مواصلاتی تاکید کرده است.

3- توصیف: وزش باد

نوع مخاطره: وزش باد شدید

جمعه: قزوین، البرز و تهران

و با گردوخاک در قم، سمنان، شمال اصفهان، شمال شرق مرکزی، نیمه شرقی یزد و برخی مناطق خراسان رضوی

شنبه: با گردوخاک در سیستان وبلوچستان و نیمه شرقی کرمان

اثر مخاطره: آسیب رساندن به گلخانه ها و سازه های موقت

توصیه: بکارگیری تمهیدات لازم برای کاهش خسارات احتمالی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: