روز چهارم فوریه روز جهانی مبارزه با سرطان نام‌گذاری شده است. سازمان بهداشت جهانی علیرغم پیشرفت‌های گسترده‌ای که در عرصه مبارزه با سرطان به دست آمده، از افزایش چشمگیر ابتلا به این بیماری ابراز نگرانی کرده است.
کد خبر: ۷۵۸۰
۱۲:۲۲ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۸

 

به گزارش خط بازار  سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) در گزارشی که به مناسب روز جهانی مبارزه با سرطان منتشر کرده، در مورد افزایش چشمگیر موارد ابتلا به این بیماری در جهان به ویژه در کشورهای فقیر هشدار داده است.

طبق برآورد این سازمان، اگر اقداماتی جدی در مبارزه با این بیماری صورت نگیرید، تا سال ۲۰۴۰ موارد ابتلا به سرطان در کشورهایی با سطح درآمد پایین یا متوسط به میزان ۸۱ درصد افزایش خواهد یافت.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود به علل این روند نیز اشاره کرده است. از آنجایی که کشورهای فقیر یا کم‌درآمد امکانات محدود خود را در راه مبارزه با بیماری‌های عفونی و همچنین رسیدگی به مادران و نوزادان صرف می‌کنند، به اقدامات و برنامه‌های لازم در راستای مبارزه با سرطان توجه چندانی نمی‌شود.

به گفته الیزابت وایدرپاس، مدیر آژانس بین‌المللی پژوهش‌های سرطان، پیشرفت و بهبود روش‌های درمان این بیماری در کشورهای ثروتمند سبب شد که در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی موارد مرگ بر اثر سرطان ۲۰ درصد کاهش یابد. این در حالی است که این میزان در بازه زمانی مزبور در کشورهای فقیر و کم‌درآمد جهان بر تنها پنج درصد بالغ می‌شده است. مدیر آژانس بین‌المللی پژوهش‌های سرطان خواهان آن شد که بیماران سرطانی در سراسر جهان بتوانند از پیشرفت‌هایی که در عرصه مبارزه با این بیماری به دست آمده، بهره‌مند شوند. سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود پیش‌بینی کرده است که میزان ابتلا به سرطان در سراسر جهان تا سال ۲۰۴۰ میلادی در مجموع ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت. طبق برآورد این سازمان اگر طی ده سال آینده ۲۳ میلیارد یورو بیشتر در زمینه مبارزه با سرطان سرمایه‌گذاری شود، می‌توان در این ده سال جلوی مرگ هفت میلیون انسان بر اثر سرطان را گرفت.


انتهای پیام

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: