اختصاصی خط بازار؛
طبق اعلام رسمی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو در 9 ماهه منتهی به پایان آذرماه بازده حاصله از سرمایه گذاری بورسی غالبا صفر درصد بوده است.
کد خبر: ۷۰۸۱
۲۲:۰۳ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۸


به گزارش "خط بازار"  شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو در جدیدترین افشای اطلاعات بورسی خود، صورت های مالی منتهی به 9 ماهه منتهی به 30/9/1398(حسابرسی نشده) را منتشر کرد. از جمله نکات قابل توجه در این گزارش تعداد و تنوع شرکت های زیرمجموعه این شرکت است. طبق گزارش مذکور اهم شرکت های تابعه و زیرمجموعه گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو عبارتند از:طبق جدول بالا، موضوع فعالیت این شرکت ها متنوع است، از نمایندگی شرکت های بیمه ای از جمله پارسیان و آسیا گرفته تا لیزینگ، امور بازرگانی، تولید لامپ خانگی، تولید بلوک سیلندر، وصول مطالبات و خرید و فروش سهام.

وجود چنین شرکت های زیرمجموعه یک شرکت خودروسازی که بعضا هیچ موضوعیتی با رسالت اصلی یک خودروساز ندارد، از نکات قابل تامل است. قطع یقین مهم ترین اثر منفی این شرکت ها بلوکه شدن منابع مالی است چرا که سرمایه های مالی، فیزیکی و انسانی خودروسازی به جای صرف تولید صرف بنگاه داری غیرضرور شده است. آن هم در شرایطی که خودروسازان به شدت با کمبود نقدینگی مواجه است.

نکته دیگر قابل ذکر، تعداد کارمندان برخی از این شرکت ها است. به طور مثال در مقوله خریدوفروش سهام دو شرکت "مهندسی بازرگانی ارزش آفرینان نوین آرا مجموعا با 2 نفر" و "سرمایه گذاری سمند مجموعا با 7 نفر" به طور همزمان مشغول به فعالیت است. و  یا در شرکت "سرمایه گذاری توسعه و عمران خمین گستر" فقط 1 نفر به عنوان کارمند اعلام شده است.

بازه تقریبا هیچ

از دیگر نکات، بازده حاصله سرمایه گذاری بورسی این شرکت در 9 ماهه منتهی به پایان آذرماه 1398 است. طبق اعلام هیئت مدیره این شرکت، در غالب سرمایه گذاری ها، بازده حاصله صفر درصد بوده است.تخصیص غیربهینه منابع مالی، نیروی انسانی و غیرفیزیکی، جز کاهش بهره وری در صنعت خودرو حاصل دیگری به همراه ندارد. چنین نوع مدیریت منابع بیشتر زائیده یک ساختار دولتی و غیراقتصادی است. چرا که بخش خصوصی در وهله اول کاهش هزینه، افزایش درآمد و بهره وری را سرلوحه خود قرار می دهد.

انتهای متن


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: