رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: باید اجازه داد تا خط متروی اسلامشهر به شبکه متروی تهران متصل شود.
کد خبر: ۴۷۶۵
۱۹:۵۹ - ۱۳ آذر ۱۳۹۸


به گزارش"خط بازار"محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران عصر امروز در جریان بازدید از محل احداث مترو اسلامشهر، اظهار کرد: مسئولین باید اجازه بدهند تا خط متروی تهران - اسلامشهر به شبکه متروی تهران متصل شود و فعالیت کند.

هاشمی با اشاره به تاریخچه احداث مترو در ایران، افزود: بنده به عنوان یک کارشناس مترو و یک فردی که سابقه فعالیت در مترو دارد، می‌گویم که مترو تهران از سال ۱۳۵۴ بر اساس طرحی که از سال ۱۳۵۲ و با ۴ خط طراحی شده، با یک مبدا و مقصد مشخص فعالیت خود را شروع کرده بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس شرایط و نیازهای شهری به کار خود ادامه داد و خطوط و ایستگاه ها احداث شدند.

وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده ظرفیت خطوط متروی تهران به این زودی پر نمی شود، تاکید کرد: یکی از علل عدم گرایش مردم به استفاده از مترو در خطوطی مانند تهران به کرج، به علت طولانی شدن توقف قطارها در ایستگاهها است که باید با استفاده از روش‌های علمی و پیشرفته و به صورت شاخه کردن خطوط، ضمن کاهش مدت زمان توقف قطارها، باعث رونق‌بخشی در خطوط‌ مترو شویم.

مدیرعامل اسبق متروی تهران بیان کرد: با توجه به افزایش جمعیت منطقه و افزایش سفرها و استقبال بیشتر از مترو باید این امکان را در نظر گرفت که در کنار احداث ایستگاه های فعلی خطوط انتقالی و اتصالی نیز احداث شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت متروی تهران برای حمل ونقل ریلی شهری تهران و حومه بوده است، گفت: بر اساس طرحی که پیش‌بینی شده بود، قرار بر این شد که علاوه بر احداث خطوط و ایستگاه های تهران، خطوط اتصالی برای دسترسی مسافرین شهرهای اطراف تهران به ایستگاه های مترو داخل شهر تهران فراهم شود که متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده است.

هاشمی با بیان اینکه احداث ایستگاه کناری و انتقالی برای تبادل مسافرین اسلامشهر و دسترسی آنها به متروی تهران امری غیرضروری است، خاطرنشان کرد: با اتصال مستقیم متروی اسلامشهر به امتداد خط ۳ آزادگان، علاوه بر احداث و پیش‌بینی ایستگاه‌های انتقالی و تبادلی، می‌توان از ایستگاه کناری برای دسترسی اهالی منطقه ۱۸ به شبکه مترو مورد استفاده قرار گیرد.

حسین طلا شهردار اسلامشهر نیز در ادامه این بازدید با ارائه گزارشی از روند اجرایی مترو طی یک سال گذشته اظهار داشت: همه واقف هستیم تا ناوگان حمل و نقل عمومی و مترو برای مردم جذابیت نداشته باشد، مردم از آن استفاده نخواهند کرد.

طلا افزود: با توجه به انجام روزانه بالغ بر ۱۸۰ هزار سفر مردم منطقه از محور آیت‌الله سعیدی به سمت تهران و برعکس، احداث مترو می تواند علاوه بر کاهش حجم سفرهای خودرویی، از ایجاد آلودگی هوا و محیط زیست در تهران جلوگیری کند، باید شرایطی را برای مردم فراهم آورد تا استفاده از مترو جذابیت لازم را داشته باشد.

در بازدید امروز رئیس شورای شهر تهران از پروژه متروی اسلامشهر، در جلسه‌ای که با حضور مدیرعامل مترو تهران، مدیرکل حمل و نقل ریلی وزارت کشور، شهرداران منطقه ۱۸ تهران و اسلامشهر، رئیس شورای شهر اسلامشهر و مشاوران اجرایی طرح حضور داشتند، مسائل و مشکلات احداث متروی اسلامشهر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر رفع موانع تأکید شد.

منبع: فارس

انتهای متن


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: