جواد بختیاری می‌گوید رویکرد تعاملی که جشنواره سیمرغ در پیش گرفته و پیوندی میان هنر و علوم پزشکی ایجاد کرده است به اعتلای زیبایی شناسی جامعه کمک می‌کند.
کد خبر: ۳۸۹۳
۱۳:۰۸ - ۱۶ آبان ۱۳۹۸

به گزارش "پایگاه خبری تحلیلی خط بازار"جشنواره بین‌المللی سیمرغ، در طول 10 دوره گذشته تلاش کرده است تا فضای تعاملی را میان هنر و حوزه علوم پزشکی ایجاد کند، تلاشی که به گفته متخصصان هر دو حوزه تا به امروز نتیجه بخش هم بوده است.

یکی از رشته‌های هنری حاضر در جشنواره سیمرغ، خوشنویسی است، هنر اصیل ایرانی که توانسته به خوبی در خدمت این هدف قرار بگیرد، به همین بهانه با جواد بختیاری، هنرمند و داور این بخش هم صحبت شده‌ایم.

جواد بختیاری درباره ایجاد فضای تعاملی میان هنر و علوم پزشکی بیان کرد: اتفاق بسیار خجسته‌ای است که سازمان‌های مرتبط با حوزه های علمی به شاخه‌های مختلف هنر توجه می‌کنند و این رویکرد می‌تواند الگویی برای سایر نهادها باشد.

وی ادامه داد: جامعه ما از هر ارگان یا حوزه فرهنگی توقع خاصی دارد و زمانیکه فعالیت ترکیبی بین حوزه‌ها انجام می‌شود،بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد وبه تبع آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود، چرا که موضوعی فارغ از ریتم معمول و روزمره جامعه است و برای مردم جذابیت بیشتری دارد.

این هنرمند تاکید کرد: به نظرم نتیجه و خروجی کار به اعتلای ذوق زیبایی شناسی جامعه کمک می‌کند، خصوصا این روزها که جامعه درگیر مسایل و حواشی بسیاری است، این اتفاق می‌تواند به افزایش آرامش نسبی افراد کمک کند.

بختیاری در پاسخ به اینکه تا چه اندازه می‌توان از مقبولیت هنرمندان در جامعه برای آگاهی بخشی در حوزه سلامت بهره برد، توضیح داد:برای هر امری ابتدا باید ایجاد ذائقه کرد و سپس کسانی که کارگزاران رفتار اجتماعی هستند به دنبال راهکاری برایتغذیهماجرا هستند. کنش‌های اجتماعی هنرمندان مانند برگزاری نمایشگاه و ... توجه‌ها را به خود جلب کرده و در بین مردم ذوقی ایجاد می‌کند تا به مسایل مربوط به سلامت خود توجه کنند.

وی افزود: هنرمندان چون در جامعه مقبولیت دارند، اگر سخنی در این باره بیان کنند یا اثری ارائه دهند بیشتر تاثیرگذار است، چون از دریچه عاطفی با مردم سخن می‌گویند نهامری و نصیحتی. در واقع حرف، کردار و رفتار هنرمندان موثرتر است.

این داور جشنواره سیمرغ درباره اینکه تا چه اندازه لزوم برگزاریجشنواره‌های موضوعی در کشور احساس می‌شود، گفت: بیشترین فعالیت‌ها در یک جامعه سالم، فعالیت فرهنگی است که هدف آن سالم سازی ذهن و روح جامعه است. جامعه ما بسیار به این فعالیت‌ها نیاز دارد و متاسفانه تعدادش بسیار کم است و آرزو دارم روزی برسد تا هر یک ساعت خبر انجام یک فعالیت فرهنگی را بشنویم.

وی ادامه داد: به نظرم کارگزاران فرهنگی و هنری تا حدوی کم کاری می‌کنند و تشکیلات جشنواره سیمرغ همت کرده و این فعالیت را انجام می‌دهد، وقتی از منبرای داوریدعوت شد با علاقه پذیرفتم چون حضور در یک مجموعه علمی و هنری برای من جذاب بود. امیدوارم این رویکرد را برای سایر نهادها و سازمان‌ها الگوسازی کنند تا نیاز جدی جامعه که توجه به امور هنری و فرهنگی است رفع شود.

بختیاری در پایان ارزیابی خود از کیفیت آثار خوشنویسی جشنواره را اینطور بیان کرد:با توجه به اینکه شرکت کنندگان از هنرمندان حرفه‌ای حوزه خوشنویسی نبودند، آثارکیفیت خوبی داشتند. این مسئله تعجب من را هم برانگیخت و به واقع غافلگیر شدیم، رقابت هم سالم و جدی بود و تعداد شرکت کنندگان همخلاف انتظار من بسیار بالا بود، خوشبختانهداوری هم با برنامه ریزی و عدالت کامل انجام شد.

منبع:ایرنا

انتهای متن


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: