طرح اتوخدمت سایپا از چند سال پیش در کشور اجرایی شد و در آن، شرکت خودروسازی سایپا خودروهای زیادی را به فروش رساند
کد خبر: ۲۴۴۳
۱۷:۳۵ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۸

به گزارش "پایگاه خبری تحلیلی خط بازار"طرح اتوخدمت سایپا از چند سال پیش در کشور اجرایی شد و در آن، شرکت خودروسازی سایپا خودروهای زیادی را به فروش رساند و سودهای زیادی را به مشتریان داد. بر اساس این طرح، مشتریان پس از انتخاب محصول و زمان تحویل، طبق قرارداد منعقد شده از زمان پرداخت وجه تا زمان تحویل خودرو، مبلغی را به عنوان سود به صورت ماهانه دریافت می‌کردند.


هرچند که این طرح مورد استقبال بسیاری قرار گرفته ولی با آغاز تحریم ها و مشکل خودروسازان در تولید و تحویل خودرو قدری با حاشیه مواجه شده است. عمق این حواشی به حدی بوده است که حتی برخی از مدیران سابق شرکت سایپا نیز در خصوص آن مورد سوال قرار گرفته اند.


ماهیت این طرح یکی از انتقادات وارده است که بایستی در مقام کارشناسی مسئولان مربوطه آن را مورد بررسی قرار دهند. ولی اشاره به یک سند در این زمینه شاید بتواند قدری از ابهامات موجود در خصوص ماهیت این طرح را روشن کند.


طبق این سند یکی از کارمندان سایپا درباره طرح اتوخدمت از دفتر مقام معظم رهبری استفتاء می گیرد. این کارمند با بیان اینکه:"اخیرا شرکت سایپا طرح جدیدی را برای فروش محصولات خود ارائه کرده است با نام اتوخدمت. در این طرح به سپرده گذاران تا زمان تحویل خودرو به صورت ماهانه سودی را با عنوان هزینه سفر پرداخت می کند که حدود 27% می باشد" از مقام معظم رهبری دو سوال را می پرسد:"آیا مشارکت در این طرح و گرفتن این هزینه سفر جایز است یا حکم ربا پیدا می کند؟ اگر با نیت کمک به چرخه تولید، مشارکت در این طرح به قصد سرمایه گذاری باشد و قصد خرید خودرو نباشد، آیا گرفتن هزینه سفر جایز است یا نه؟"

در پاسخ به این دو سوال اینگونه مرقوم می شود:"اگر با پول شما و برای شما کار می شود و از سود حاصل به شما طبق قرارداد مذکور سود داده می شود، اشکال ندارد."دفتر مقام معظم رهبری نیز این استفتاء را در پی نوشت به اطلاع مهندس جمالی مدیرعامل وقت شرکت سایپا می رساند.

منبع:بولتن نیوز

انتهای متن


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: