ترامپ می‌خواهد آمریکا به تنهایی کار کند؛
روزنامه گاردین طی گزارشی به اجلاس G7 و دست نیافتن به نتایج روشن به دلیل حضور ترامپ پرداخته و پیشنهاد داده این اجلاس تا زمان رفتن ترامپ متوقف شود.
کد خبر: ۲۱۲۰
۱۲:۴۱ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۸

به گزارش "پایگاه خبری تحلیلی خط بازار"ما نیازمند لغو G7 بعدی هستیم و زمانی که ترامپ رفت آن را از سر بگیریم. بزرگ‌ترین مانع برای رسیدن G7 به اهداف خود دونالد ترامپ است.

هدف G7 گرد هم آوردن برخی از موفق‌ترین دموکراسی‌‌های جهان برای هماهنگ و حل کردن مهم‌ترین مسائل روز است؛ مانند تغییرات آب و هوا یا واکنش به درگیری روسیه و کریمه یا ایجاد برابری جنسیتی و... . کشورهای عضو این گروه قرار است سیاست‌هایی که می‌تواند صلح و شکوفایی جهانی را تقویت کند، تدوین و رهبری کنند. اما در حال حاضر مانع پیشبرد این اهداف، دونالد ترامپ است که سیاست‌هایش در تضاد با اهداف G7 است.

ترامپ می‌خواهد آمریکا به تنهایی کار کند، سیستم فعلی تجارت جهانی را نابود کند، کمک‌های خارجی که به رفع چالش‌های فرامِلی کمک می‌‌کند و همچنین حقوق بشر را نادیده می‌گیرد و نمی‌خواهد باور کند که تغییرات آب و هوا واقعی است. او در جلسه‌ G7 در سال 2018 اوقات تلخی کرد و میزبان خود را مورد توهین قرار داد! وقتی ترامپ در G7 شرکت کند احتمال وقوع یک حادثه دیپلماتیک بسیار زیاد است!

اما در حال حاضر، ترامپ تنها مشکل نیست؛ نخست وزیر غیر مسئول جدید بریتانیا که بدون توجه به عواقب آن تحت تاثیر برگزیت است و این امر نقش انگلستان در جهان و توانایی آنها را برای همکاری با شرکای G7 خود تضعیف می‌کند.

دولت ایتالیا در بحران است زیرا احزاب راست‌گرا ایتالیا را به مکانی خطرناک تبدیل کرده اند و اقتصاد آن نیز در آستانه نابودی قرار دارد، همچنین ژاپن در میان جنگ تجاری و تنش با کره جنوبی است.

اجلاس امسال به اندازه سال گذشته فاجعه نبود اما باید دید که آیا منافع مشترک را پیش می‌برد یا خیر، که این طور نیست!

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، می‌خواست بر مسائلی مانند تغییر آب و هوا تمرکز کند اما ترامپ از این تمرکز او عصبانی بود و آن را شوخی چینی‌ها برای منحرف کردن توجه گروه G7 از مسائل واقعی مانند تکمیل متروی خیابان دوم در شهر نیویورک (دونالد ترامپ واقعا این موضوع را در میان اجلاس G7 مطرح کرد) دانست. بنابراین ترامپ جلسه اختصاص داده شده به تغییرات آب و هوا را رد کرد.

مکرون عاقلانه تصمیم گرفت که فهرست کاملی از موضوعات مورد بحث را منتشر نکند (آنها لیست کوتاهی را در مورد موضوعات مورد بحث منتشر کردند). او این کار را برای جلوگیری از تکرار فاجعه سال گذشته که ترامپ بعد از نهایی شدن ابلاغیه حمایت خود را پس گرفت، انجام داد.

اگر این دلایل برای تعلیق نشست 2020 گروه G7 کافی نباشد و ایالات متحده میزبان آن باشد، فرصت‌های بیشتری برای این گونه فجایع ایجاد می‌شود.

ترامپ بار دیگر موضوع درگیری روسیه با کریمه و اخراج آن از G7 در سال 2014 را مطرح کرد و می‌تواند سال دیگر روسیه را به G7 دعوت کند حتی اگر کشورهای دیگر راضی نباشند.

این تصور که ترامپ در حال تلاش برای برگزاری جلسات است، وحشتناک است. ایالات متحده آمریکا در حالی که ترامپ رئیس جمهور آن است از جهان عقب نشینی نخواهد کرد و همه این رهبران همچنان به معامله با او ادامه خواهند داد.

هماهنگی بین دموکراسی‌های جهان برای پرداختن به هر یک از چالش‌های جدی که در قرن 21 با آن روبرو هستیم بسیار حیاتی است و G7 بعد از رفتن ترامپ باید به فعالیت برگردد.

شاید کنسل شدن اجلاس سال بعد یادآور قدرت ارزش‌هایی باشد که قرار است این کشورها از آن حمایت‌ کنند و همچنین این که G7 چقدر برای تحقق رسالت خود مصمم است.

منبع:برنا

انتهای متن


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: